Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Ze „zahnívající země, kterou si rozdělily politické strany“ v roce 2011 to Česko v 2023 samospádem dopracovalo na druhé místo světové hitparády klientelistického kapitalismu. Hůř je na tom jen Putinovo Rusko

Prestižní britský časopis The Economist přinesl mezinárodní srovnání 43 zemí z celého světa z pohledu propojení úzké vrstvy dolarových miliardářů každé země s výkonem její politiky.

Jednoduchý výpočet určil, jaký podíl na hrubém domácím produktu celého státu tvoří majetek této exkluzivní skupinky, často jen několika jednotlivců, s úzkými vazbami na politiku, státní zakázky a dotace.

Zcela očekávaně zvítězilo putinovské Rusko.

Šokující v této světové hitparádě klientelistického kapitalismu je však druhé místo České republiky, daleko před monarchistickou federací Malajsií, výjimečným ekonomickým modelem městského státu Singapur a drogovou válkou týraným Mexikem.

Z českých médií si té ostudy nejprve všimla jenom ČTK, skvělým prvním komentářem přispěl Martin Fendrych, ekonomický pohled přidal server echo24.cz a do třetice se poněkud opožděně připojil i server Forum 24.

Všichni se ovšem soustředili na zvláštní případ skupiny Agrofert Andreje Babiše, který autory v reprezentativním celosvětovém srovnání opravdu zaujal. Není divu, jeho postup od podnikatele, oligarchy přes politického podnikatele, šéfa největší politické strany, majitele vlivné části mediálního trhu v zemi, dominantního příjemce státních i evropských dotací, až po ministra financí a premiéra, je světově unikátní a nevídaný.

České společnosti po listopadu 1989 nic nebránilo vystavět skutečný právní stát, rámec fungující tržní a vzdělanostní ekonomiky, a k tomu nezkorumpovaný systém politických stran a jejich soutěže…

Karikatury „politických stran“ ODS a ČSSD, určujících prvních přinejmenším dvacet let proměnu české společnosti, neměly nikdy zájem na ničem jiném, než na výstavbě klientelistického pseudokapitalismu s výhodami pouze pro vyvolené a svojí „politice“ přítulné.

Systém, který vznikl, jen potvrdil kdysi totalitní formu propojení politiky s převážnou částí ekonomiky. Jen ji „privatizoval“ a doplnil novým fenoménem dotační ekonomiky, politikou motivovanými finančními injekcemi spolupracujícím subjektům a projektům.

Celý komentář z 11. května 2023 na HlídacíPes.org:
Jan Urban: Česko jako dvojka za korupcí prolezlou genocidní putinovskou diktaturou

Náhledový obrázek: ilustrační

 

Související:

„Pokud pouze jedna pětina bohatství ruských miliardářů pochází z ‚nekamarádského‘ sektoru, pak je vidět, jak deformovaná je tamní ekonomika,“ uvádí britští autoři.

V Česku zbývá na podnikatele ze sektorů, které mají větší odstup od státu, pouze jedna šestina miliardářského majetku.

Z tuzemského pohledu poukazuje britský týdeník na stejný problém jako měsíc stará výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu.

Celý článek Petra Holuba najdete na Seznam Zprávy 11. 5. 2023:
Komentář: V kamarádském kapitalismu jsme přeborníci. Hned za Ruskem

 

Související příspěvky