Průhledné finance mají Piráti a Zelení, STAN a TOP 09 a – pak už to jde z kopce…

„Nejtransparentnější financování kampaně mají Zelení a Piráti, uvedla ve čtvrtek (12.10.2017) organizace Transparency International (TI). Kladně hodnotí také průhlednost kampaně hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09. Naopak nejméně průhledná je podle organizace kampaň Strany práv občanů (SPO), nejasnosti ohledně financování kampaně vidí TI také u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, u Realistů a u svobodných.“

Hodnocení transparentnosti financování volební kampaně:

Strana Známka
Zelení 1,1
Piráti 1,1
STAN 1,5
TOP 09 1,6
KSČM 2,1
ČSSD 2,3
ODS 2,5
KDU-ČSL 2,6
ANO 2,7
Svobodní 3,1
Realisté 3,1
SPD 3,2
SPO 3,6

 

Chcete vědět víc?
Hodnocení transparentnosti politické kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
najdete ZDE.

 

„Přinášíme výsledky monitoringu financování sněmovní kampaně politických stran a hnutí, nově s přesahem do digitálního souboje o hlasy voličů. Podrobné hodnocení je dostupné na webu www.transparentnivolby.cz.

Sledovali jsme podrobně pohyby na transparentních účtech, placené příspěvky stran na sociálních sítích a viditelnost stran v mediálním prostoru. Otevíráme tak veřejnosti unikátní pohled za oponu politického marketingu. Z našeho pohledu jsou transparentní účty nejproblematičtější oblastí, a už proto volební účty od začátku kampaně monitorujeme a výsledky přehledně zveřejňujeme s týdenní pravidelností na www.transparentnivolby.cz.

Hodnotili jsme transparentnost třinácti politických subjektů s největším volebním potenciálem na základě dobrovolného dotazníku a veřejně dostupných informací. Strany měly možnost odpovědět na dobrovolný dotazník, a je pozoruhodné, že na naše dotazy neodpověděla ani jedna z vládních stran (jež samy prosadily přísnější pravidla hry).

Na monitoringu jsme spolupracovali s odborníky ze Socialbakers, Nielsen Admosphere a Dataweps.

Tento monitoring neupřednostňuje žádnou politickou stranu či politické hnutí. Naše hodnocení je objektivní a nestranné. Veškerá kritéria jsou od počátku dostupná online na našem webu. Projekt realizujeme z vlastních finančních zdrojů, bez finančního přispění od dárcovských organizací. Proto se také obracíme na širokou veřejnost s výzvou o podporu. Více na portálu Darujme.cz. Děkujeme Vám za pomoc s realizací monitoringu!“

Zdroj: HN, ČTK, Transparency International
náhledový obrázek: ilustrační

 

Informace, články, názory k Parlamentním volbám ČR
najdete v ON pod štítkem Volby 2017.

Související příspěvky