Naše energetická základna, vystavěná státně socialistickým režimem v minulém století a po dekády bez větších strukturálních změn udržovaná polistopadovým režimem, využívá především energii ze spalování uhlí a štěpení jaderného paliva.
Takový model je ale v podmínkách klimatické krize a rostoucího mezinárodního napětí neudržitelný, a navíc příliš drahý.
… Zaostávání větrné energetiky kopíruje celkový trend v zaostávání celé republiky — po našem přijetí do Evropské unie jako kdyby žádné zásadní reformy nebyly v České republice možné. Energetika je toho jedním z nejzářnějších příkladů…
Tento energetický model trvá do dnešních dnů. Po privatizaci teplárenství, ale i celého energetického komplexu s elektrárnami a doly se z energetiky stal dobrý, relativně stabilní byznys…
Doba levné montovny fungující na energii z fosilních paliv ale skončila. Fatální ranou pro starý energeticko-ekonomický model se stala ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022, jež vyvolala energetickou krizi v evropském i globálním měřítku.
Velký vliv na konec ekonomiky fosilních zdrojů má i prohlubující se klimatická krize, která dostala miliony mladých lidí do ulic evropských měst kolem roku 2019 a následně podnítila přijetí klíčových klimatických politik ze strany Evropské unie.
Staré struktury od ČEZu po Pavla Tykače nebo Daniela Křetínského však v České republice i nadále usilují o udržení statu quo, byť podmínky, které tak dlouho představovaly základ jejich moci, již dávno neplatí.
…
Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu pro Deník Referendum jsou jedním z hlavních důvodů zaostávání větrné energetiky předsudky vůči větrným turbínám.
Vedle odporu obyvatel je často zmiňován náročný, složitý a dlouhý povolovací proces…
…
Nikoliv byrokracie nebo odpor místních, nýbrž vlastnický a ekonomický model je totiž často zdrojem problémů výstavby nových projektů větrné energetiky. S takovým modelem — zejména v podobě velkých solárních parků — už obce a veřejnost mají své negativní zkušenosti.
Je tedy nezbytně nutné hledat model nový, založený na jednoznačné komunikaci s místními, a především na komunitním rozměru výstavby větrných zdrojů.
Kudy vede cesta ke skutečně masivnímu a tolik potřebnému rozvoji větrných zdrojů?…
… DOPORUČUJEME obsáhlý článek Matěje Moravanského v Dníku Referendum, 17. 10. 2024:
Česká republika zaostává v rozvoji větrné energetiky. Nutně potřebujeme změnu
Náhledový obrázek: ilustrační (pxhere)
DOPORUČUJEME související z roku 2007:
Otázka vhodnosti či nevhodnosti budování větrných parků je složitá a podle místních podmínek může být řešena různě. Negativní vliv těchto zařízení na přírodu však nelze podceňovat. V případě fatálních kolizí ptáků a netopýrů se nejedná o pouhé pověry, jak se domnívali autoři některých starších materiálů o větrné energetice, ale o zjištěná fakta.
celý text Jiřího Gaislera najdete ve Veronice č. 3/2007, s. 14-16
Negativní vliv větrných elektráren na ptáky a netopýry
DOPORUČUJEME související z roku 2021:
Celý odborný článek ke stažení: 29-vetrne-elektrarny-problem-pro-ptaky