Zamítnout, co není potřeba
Zredukovat, co je potřeba
Zužitkovat, co jde spotřebovat
Zrecyklovat, nebo upcyclovat?
Zkompostovat, co zbylo
„Základním krokem pro zamezení vytváření zbytečného odpadu je nehromadit doma množství věcí, které jsou k ničemu, a nenahrazovat staré novým jen kvůli módním trendům či rozmaru.
Cílem tohoto kroku je eliminovat množství věcí již ve fázi jejich pořizování. Kupovat jen to, co je nutné, což pro každého představuje trochu jinou laťku. Každý člověk a domácnost má jiné potřeby. Užitečná je také úprava některých návyků. Patří sem například snaha o bezobalové nákupy. Opravdu je nutné vzít si pokaždé nový mikrotenový sáček na banány nebo na jeden kus papriky? Je nezbytné chodit si každé ráno pro kávu do plastového kelímku? Nelze vymyslet nějaká alternativa? Třeba vlastní textilní taška nebo opakovatelně použitelný kelímek na kávu?
Na trend snižování zbytečného odpadu reagují i obchodníci a postupně se rozrůstá počet obchodů, které nabízejí prodej potravin a drogistického zboží do přinesených nádob a obalů. Vyžaduje to sice důkladnější přípravu na nákup, musíte si promyslet, co budete kupovat, v jakém množství a v čem si to odnesete, ale zase nebudete pořizovat zbytečně nic navíc.
Může zákazník požadovat, aby mu u pultu s lahůdkami a uzeninami v supermarketu navážili potraviny do jím přinesené krabičky?
Zákon ukládá obchodníkům s ohledem na hygienu balit výrobky do vhodných obalů či takové obaly poskytovat při samoobslužném prodeji. To ovšem nevylučuje možnost zabalit zboží do obalu přineseného zákazníkem. Nicméně z obavy, že takový obal může kontaminovat zákazníkem kupované potraviny, vybavení obchodu či další zboží, některé obchody přinesené obaly neakceptují. Zákaz mohou mít obchodníci obsažený i ve svých vnitřních předpisech.
Desaterou pro redukci odpadu pro každého:
- Nekupujte nápoje v plastových lahvích, pijte kohoutkovou vodu.
- Noste při sobě plátěnou tašku/síťovku na nákup.
- Nakupujte co nejvíce věcí bez obalu, případně dávejte přednost potravinám a kosmetice baleným ve skle místo plastu.
- Na poznámky nebo na kreslení pro děti využívejte z jedné strany potištěné, již nepotřebné papíry.
- Nalepte si na schránku naši samolepku, že si nepřejete dostávat reklamu. Zašleme vám ji zdarma.
- Nahraďte papírové kapesníky látkovými.
- Nahraďte porcovaný čaj v sáčcích sypaným.
- Nepoužívejte jednorázová holítka.
- Staré oblečení může po vyřazení sloužit jako utěrka.
- Kupujte stáčenou drogerii do již použitých obalů.
Citace z dTestu 6/2018, celý článek „Život bez odpadu“ doporučujeme ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
2 komentáře
Jura
Zde jsou moje odpovedi na tyto, mnohdy „knizeci rady“:
Nekupujte nápoje v plastových lahvích, pijte kohoutkovou vodu.
Souhlas
Noste při sobě plátěnou tašku/síťovku na nákup.
Souhlas
Nakupujte co nejvíce věcí bez obalu, případně dávejte přednost potravinám a kosmetice baleným ve skle místo plastu.
Nejradeji kupuju veci ve vratnych lahvich. Kam se podely mineralky ve vratnych lahvich? Proc vlada zrusila 5%ni DPH, kterou by mohla pouzivat na produkty balene ve vratnych obalech?
Na poznámky nebo na kreslení pro děti využívejte z jedné strany potištěné, již nepotřebné papíry.
Ano, schovavam si uctenky (na poznamky) a pisu si na ne drobnosti, ktere pak vyhodim. Akorat nechapu, proc si Lidl, tiskne na uctenky „reklamy“ na svoje produkty. ;-)
Nalepte si na schránku naši samolepku, že si nepřejete dostávat reklamu. Zašleme vám ji zdarma.
To neznamena, ze se ty letaky prestanou tisknout. tenhle „reklamni byznys“ hned tak nekdo nezastavi! Takhle mam aspon pod kontrolou, ze ty letaky, jednou za cas, odnesu do „modreho kontejneru“, zatimco dorucovatel, kteremu ty letaky zbydou, by je treba vyhodil do „smesneho“. Samozrejme je to zase ukol pro vladu, aby pracovala s danovym z(ne)vyhodnovanim, ruznych oboru tak, aby se „vyplatilo“, ty letasky proste !netisknout!.
Nahraďte papírové kapesníky látkovými.
Tohle neresim, do papirovych jsem se stejne nikdy nenaucil smrkat a vzdycky se mi pri smrkani roztrhnou. To uz muzu rovnou smrkat „do ruky“. ;-)
Nahraďte porcovaný čaj v sáčcích sypaným.
Tohle je nehoraznost!!! pripominat, kdyz Lidl (po rekontrukci) zrusil sypane caje v sortimentu!!! Ukazte mi, kde se da sehnat normalni sypany caj v Ujezde a ja tam budu chodit. Dneska se normalni sypany caj v normalnim obchode nesezene!!!
Nepoužívejte jednorázová holítka.
„Jednorazova“ holitka ktera jsem pouzival (Bic Metal Protector) a kteryma se dalo holit, aniz bych podstoupil „krvavou lazen“, kde jedno vydrzelo 3/4 roku!!! kazdodenniho pouzivani, prestali v CR prodavat. V soucasnosti se daji objednat jen na Amazonu z U.S., max. 5 baleni po 10ti ks., celkem za ~$15 + doprava (letecky) za $17. S tim mam zatim trochu dilema a dokud ho nevyresim, prestal jsem se holit.
Staré oblečení může po vyřazení sloužit jako utěrka.
Souhlas, ale zase jen castecny. Bavlnena trika, se casem menila na „spaci trika“ a z tech se casem udelaly uterky. Cele to fungovalo, dokud se prodavala jen 100%-ni bavlna. Dnes uz to nefunguje!
Kupujte stáčenou drogerii do již použitých obalů.
Tohle je „hnusny komunisticky prezitek“ a takhle bychom ten zarny kapitalismus nevybudovali. Soudruzi!
Zita Kazdová
…jen rychlá poznámka: mám za to, že sypané čaje má pan Vácha ve Vinotéce (a knihkupectví) nad Lesy – na hlavní křižovatce hned vedle lídla. ZK