Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Zákaz heren v hlavním městě po včerejším jednání pražských zastupitelů

„Pražští zastupitelé ve čtvrtek ( 26.11.2015)  schválili novelu vyhlášky o hazardu, která zakazuje všechny herny v hlavním městě. Zrušeno tak bude 212 heren, zůstat bude moci jen 101 provozoven označených jako kasina. Zastupitelé rovněž odhlasovali kompletní zákaz hazardu včetně kasin v Praze 4.

Návrh předložený primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) původně počítal pouze s omezením počtu heren o necelou stovku na 215 provozoven. Zastupitelé její předlohu prostřednictvím pozměňovacích návrhů zásadně upravili.

Novela bude platit od 1. ledna příštího roku, poté už nebudou vydávány a prodlužovány hernám licence. Zavírání provozoven má být postupné. Záležet bude na tom, jak rychle zvládnou úředníci rušení heren zpracovat, budou totiž muset řešit mnoho jednotlivých případů. Podle odhadu některých zastupitelů by mohly herny fakticky z ulic začít mizet zhruba za rok.“

zdroj: ČTK, celý článek v HN, 26. – 27.11.2015,  ZDE

Související příspěvky

4 komentáře

 • Michael Hartman

  Prevenci Petře vidím hlavně v dostupnosti široké nabídky smysluplných a zdravý způsob života podporujících aktivit: Skautů, SPCCH, Neposedy …. a mnoha dalších prospěšných organizaci skrze grantový systém, kam se postupně zvýšili příspěvky z cca 200.000 až na 500.000 Kč ročně. Do prevence bych zařadil i pravidelné vyhodnocování dat místní policie a sociálního odboru k jevu v naší MČ a schopnost případně reagovat (články, besedy, akce).

 • Michaeli, trochu to upřesním, radnice P21 neměla magistrát co vyzývat, ale naopak na výzvu MHMP se měla vyjádřit, zda chce herny na území P21 zachovat, nebo zrušit. Některé MČ to pochopily, některé jaksi ne. Šlo o vytvoření tlaku zdola, díky nálezu Ústavního soudu, který tu možnost obcím dal. A magistrát vyzval městské části, aby se vyjádřily (neboť nejsou obcemi, ale až Praha) a jejich požadavky vesměs všechny zapracoval do vyhlášky.

  Čekání na to, co rozhodnou nahoře je alibismus. Také bychom se nemuseli vůbec dočkat.
  Každé zrušení heren by ztížilo dojezdovou vzdálenost a nějak se začít muselo. Například senioři do herny v místě bydliště dojdou, ale přes půl Prahy už se nebudou trmácet. Byl to prostě proces a naše radnice v tomto směru nebyla aktivní.

  Je zajímavé, že SZ se hodně aktivovala v boji proti hazardu a že „musím“ tohle psát, když jste měli společnou kandidátku.

  Vtip je i vtom, že přísné omezení (nevím, co tím přesně myslíš, herny-hospody vypadly ze seznamu díky magistrátu, tam minulá radnice nic nevyjednala, místo restaurace s automaty naopak nezabránila vzniku herny-kasina na Rohožníku. A mohla. Tak jaké přísné omezení??? Doufám, že nemyslíš tu nepovinou evidenci hráčů apod. věci), by ale stejně nikdo nedodržoval, protože se nedodržoval ani loterijní zákon, který jasně omezoval, či omezuje (zákon se různě mění) výši hodinové prohry, maximální výši sázky, vzdálenost těchto zařízení od škol, úřadů a církevních budov a nikdo si s tím příliš hlavu nelámal.

  Stejně tak se obcházel zákon tvrzením opírajícím se o pochybný znalecký posudek, že VLT nejsou VHP, proto se na ně nevztahuje loterijní zákon a obce VLT nemohou regulovat. Hazardní firmy tak díky tomu nacpaly přístroje všude možně. Pokud si dobře pamatuji, tak ten posudek si nechal vypracovat soudruh stbák Hušák. Zřejmě kvůli průšvihu se Sazka arénou, aby někde nahrabal peníze a ostatní se toho posudku chytli. Až Ústavní soud i tenhle pohled změnil.

  VLT – video loterijní terminál (povoluje MF ČR) – lze prohrát několikanásobně více než na VHP a obce nemohly jejich počty na svém území regulovat
  VHP – výherní hrací přístroj (povolují obce a mohou jejich počty regulovat) – hraje se v podstatě o drobné

  A s tou prevencí jsi mě rozesmál. Kolik besed s odborníky minulá radnice uspořádala? Žádnou.
  Kolik kulatých stolů? Jeden. Ale až když jsem prudil a začal o hazardu psát. Jasně, můžeš napsat, že radnice by to udělala i bez toho.
  Kolik článků publikovala? Jednu stránku v ÚZ, až ale po mých článcích v SÚL a sloupku zastupitele v ÚZ. Určitě jsem se nejvíce snažil o zrušení hazardu, ale z radnice nepřišel ani náznak, abych se k tomu třeba jen vyjádřil. Ovšem pan Čírtek, přední lobbista herního průmyslu, který ani není odsud, dostal v ÚZ prostor.

  Takže by mě zajímalo, kam šly ty peníze na prevenci? Tuším snad asi milion korun ročně?
  A docela se mi příčí vysvětlení, že budeme provozovat hazard, abychom měli peníze na prevenci před ním, nebo něčím jiným. To je jako prodávat drogy, abychom měli peníze na prevenci před drogovou závislostí.

 • Michael Hartman

  Je fajn, že se věc konečně řeší shora tak, tj. systémově, jak k tomu i radnice P21 v letech 2013 a 2014 vyzývala MHMP. Slabinou pouze místních návrhů bylo, že problém v dojezdové vzdálenosti zůstal, avšak MČ přišla o peníze na prevenci. Proto bylo rozumnější přísné omezení než nulová tolerance.
  Dnes konečně řeší MHMP věc celoplošně. Sláva. I tak mi zbylých 101 kasin připadá dost a prevence bude třeba.

 • Těší mě, že konečně jiní zastupitelé dostali rozum, když ti v Újezdě ho před rokem a půl v dostatečném počtu neměli. Ani pro nulovou toleranci, ani pro vyhlášení referenda o hazardu. Teď jde o to, jak dotáhnout zákaz do konce v Újezdě.
  Ovšem je dobré vědět, že někteří provozovatelé bojují o každý automat a den jeho provozu i tak, že herny převedli na kasina, přestože například krupiéra v něm nepotkáte, resp. pouze třeba 2 hodiny týdně.
  Toho prý ve zbylém čase nahradí právě službu mající barman/ka. Haha. V praxi dost neproveditelné, protože takový člověk nemůže stát u hracího stolu s kartami, s kostkami, mechanické rulety a zároveň za barem a vyplácet výhry, rozměňovat peníze, otvírat dveře, kontrolovat totožnost atd.
  Takže až poklesne počet všech těchto zařízení někam k číslu 1, budu plně spokojen. A proč 1? Protože například ve Vídni, v Madridu, Bernu, Bruselu, Helsinkách, Stockholmu je jenom jedno kasino a tak se mi to líbí. A to nepíši o velkých městech zcela bez kasin.