Úvodní stránka 30 OBČANSKÁ SPOLEČNOST 30 Zajímá vás budoucnost? Zajímejte se o změny klimatu!

Zajímá vás budoucnost? Zajímejte se o změny klimatu!

Světoví politici i novináři živě diskutují o poslední vědecké zprávě IPCC o stavu planety. Z českých politiků na ní zareagovali jen zástupci Zelených a Pirátů. Na tristním stavu tuzemské debaty o klimatu nesou vinu i média.

Celý text Radka Kubaly najdete v Deníku Referendum:
Ohlušující ticho. Čeští politici zareagovali na zprávu vědců o klimatu mlčením

 

Související:

Vědci z Mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN (IPCC) přinesli ve své nové a dlouho očekávané zprávě další varování: lidstvo stojí pár kroků od chvíle, kdy dopady globálního oteplování budou nezvratné a povedou ke klimatické katastrofě.

Co se musí stát, aby se planeta vyhnula nejpesimističtějším scénářům?
Před jakými možnostmi vývoje stojíme?
A jak docílit toho, aby se potřebné kroky začaly dít co nejdřív?

Lenka Kabrhelová mluví s meteoroložkou a klimatoložkou Taťánou Míkovou v Podcastu Vinohradská 12, premiéra 11. 8. 2021:
Klimatoložka Míková o zprávě OSN: Nejde o alarmistické výkřiky, ale realitu, která nás čeká

 

Související:

Extrémní počasí stále častější a to poklidné, mírně chladné léto, které prožíváme v Česku, je letos bezmála světovou kuriozitou.

Mnoho jiných zemí, včetně těch blízko nás, se potýká s počasím, jaké tu ještě nebylo.

„Mnohá lidská činnost k této zranitelnosti významně přispívá: když vybetonujete louku a postavíte na ní velkosklady s parkovišti, je jasné, že výrazně omezíte schopnost vody vsáknout se do země, kde by namísto škodlivé záplavy užitečně doplnila rezervoáry podzemních vod. Totéž platí do určité míry pro horko – obsáhlá odlesněná či zastavěná území jeho účinky zhoršují.“

Zdroj: Notes Deníku N z 30. 8. 2021

 

Související:

„Velice mne těší, když vidím mladé lidi, kteří mají odvahu k zahájení projektů zlepšujících jak přírodní, tak sociální prostředí, což jsou dvě reality jdoucí ruku v ruce.

My dospělí se od mládeže můžeme mnohému přiučit, protože ve všem, co se týká péče o planetu, jsou mladí lidé průkopníci.

Vezměme si z nich příklad a zamysleme se nad svým životním stylem, zejména v těchto krizových momentech – zdravotnické, sociální a ekologické krize. Nad způsobem naší obživy, spotřeby, dopravy a nakládáním s vodou, energií, plasty a dalšími materiálními statky, které je často pro Zemi škodlivé. Rozhodněme se pro změnu!

Ubírejme se spolu s mladými lidmi směrem k jednodušším životním stylům, které si váží životního prostředí. Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.

Nejsou to pošetilci, protože se zasazují za svou budoucnost.
Chtějí změnit to, co zdědí, až my už zde nebudeme.“

Papež František 1. 9. 2021

 

Náhledový obrázek: ilustrační


Téma Voda – klima – krajina

v Otevřených novinách  souhrnně ZDE.

 

Závěry zprávy Mezivládního panelu IPCC z 9. 8. 2021 v ON:

Jsme za bodem obratu. Nyní se už hraje o život dnešních dětí

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Přestupní terminál Úvaly: cíl a výsledek architektonické soutěže

Železniční zastávka Úvaly patří mezi jedny z nejvíce vytížené železniční zastávky na trati Kolín – Praha. Proto již při rekonstrukce koridoru v letech 2015 – 2017 město Úvaly intenzivně spolupracovalo ...