Světoví politici i novináři živě diskutují o poslední vědecké zprávě IPCC o stavu planety. Z českých politiků na ní zareagovali jen zástupci Zelených a Pirátů. Na tristním stavu tuzemské debaty o klimatu nesou vinu i média.
Celý text Radka Kubaly najdete v Deníku Referendum:
Ohlušující ticho. Čeští politici zareagovali na zprávu vědců o klimatu mlčením
Související:
Vědci z Mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN (IPCC) přinesli ve své nové a dlouho očekávané zprávě další varování: lidstvo stojí pár kroků od chvíle, kdy dopady globálního oteplování budou nezvratné a povedou ke klimatické katastrofě.
Co se musí stát, aby se planeta vyhnula nejpesimističtějším scénářům?
Před jakými možnostmi vývoje stojíme?
A jak docílit toho, aby se potřebné kroky začaly dít co nejdřív?
Lenka Kabrhelová mluví s meteoroložkou a klimatoložkou Taťánou Míkovou v Podcastu Vinohradská 12, premiéra 11. 8. 2021:
Klimatoložka Míková o zprávě OSN: Nejde o alarmistické výkřiky, ale realitu, která nás čeká
Související:
Extrémní počasí stále častější a to poklidné, mírně chladné léto, které prožíváme v Česku, je letos bezmála světovou kuriozitou.
Mnoho jiných zemí, včetně těch blízko nás, se potýká s počasím, jaké tu ještě nebylo.
„Mnohá lidská činnost k této zranitelnosti významně přispívá: když vybetonujete louku a postavíte na ní velkosklady s parkovišti, je jasné, že výrazně omezíte schopnost vody vsáknout se do země, kde by namísto škodlivé záplavy užitečně doplnila rezervoáry podzemních vod. Totéž platí do určité míry pro horko – obsáhlá odlesněná či zastavěná území jeho účinky zhoršují.“
Zdroj: Notes Deníku N z 30. 8. 2021
Související:
„Velice mne těší, když vidím mladé lidi, kteří mají odvahu k zahájení projektů zlepšujících jak přírodní, tak sociální prostředí, což jsou dvě reality jdoucí ruku v ruce.
My dospělí se od mládeže můžeme mnohému přiučit, protože ve všem, co se týká péče o planetu, jsou mladí lidé průkopníci.
Vezměme si z nich příklad a zamysleme se nad svým životním stylem, zejména v těchto krizových momentech – zdravotnické, sociální a ekologické krize. Nad způsobem naší obživy, spotřeby, dopravy a nakládáním s vodou, energií, plasty a dalšími materiálními statky, které je často pro Zemi škodlivé. Rozhodněme se pro změnu!
Ubírejme se spolu s mladými lidmi směrem k jednodušším životním stylům, které si váží životního prostředí. Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Nejsou to pošetilci, protože se zasazují za svou budoucnost.
Chtějí změnit to, co zdědí, až my už zde nebudeme.“
Papež František 1. 9. 2021
Náhledový obrázek: ilustrační
Téma Voda – klima – krajina
v Otevřených novinách souhrnně ZDE.
Závěry zprávy Mezivládního panelu IPCC z 9. 8. 2021 v ON:
Jsme za bodem obratu. Nyní se už hraje o život dnešních dětí