Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Začalo léto a tátové měli svátek

Přibližně před hodinou letos začalo léto a Letní slunovrat se letos sešel s oslavou Dne otců.

Léto letos začalo v neděli 21.6.2015 v 18:37:33 a Slunce vstoupilo do znamení Raka.

Letní slunovrat je  astronomický termín pro okamžik, kdy má Slunce vůči světovému rovníku největší deklinaci. Slunovrat má tedy souvislost s náklonem zemské osy od roviny oběhu Země kolem Slunce a v naší zeměpisné šířce můžeme sledovat, že v poledne Slunce vystoupá nejvýše. Jako příchod tepla a doby hojnosti Slunovrat slavily a dosud slaví všechny kultury po celém světě.
Máte-li smysl pro odraz pohybu nebeských těles v umění, konkrétně architektuře, uvádíme jeden pražský tip ( na příští rok:-):

„…stoupněte si na Karlův most do brány Staroměstské mostecké věže nebo na malé Křižovnické náměstí k soše Karla IV. Odtud sledujte katedrálu sv. Víta na Hradčanech (je zasvěcena sv. Vítovi, Václavovi a Vojtěchovi, ale známe ji pod shrnujícím názvem prvního z nich): Slunce nejprve projde velkou jižní věží katedrály (pod ní je pochován sv. Václav), pak označí východní věž (zde spočívají ostatky sv. Vojtěcha) a zapadne v místech uložení ostatků sv. Víta.  Kamenný most je stejně jako katedrála na Pražském hradě zasvěcen Svatému Vítu. Slunce zde spojí tři zemské světce a ochránce…“

slunovrat-praha-ii-jan-w-drnek.jpg
Tip a foto Jana W. Drnka převzaty z www.personalnibiodynamika.estranky.cz, celý článek ZDE.

Den otců – u nás jako neoficiální svátek – si připomínáme třetí neděli v červnu. Svátek do Evropy doputoval z Ameriky, kde jej na památku svého otece, který se po ovdovění staral o pět dětí, založila v r. 1910 paní Sonora Smart Doddová. Letos se k oslavám Dne otců nazvaným Tátafest sympaticky připojilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Chceme upozornit na to, že otcové jsou důležití pro děti, rodiny i společnost, a to včetně otců náhradních nebo patronů, kteří provádějí děti z dětského domova při dospívání a pomáhají jim při jejich prvním kroku do dospělosti. A svůj svátek si zaslouží,“ uvedl Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů, která Tátafest pořádá v pražské Stromovce.
Tiskovou zprávu k devátému ročníku Tátafestu najdete ZDE.

táta fest 2015 plakát

 

Související příspěvky