Úvodní stránka 30 TÉMA 30 Za život na Zemi vděčíme nenápadným kamenným bochánkům

Za život na Zemi vděčíme nenápadným kamenným bochánkům

„Najdete je jen na několika místech na Zemi. Nevypadají nijak zajímavě: takové kamenné bochánky, většinou hnědé nebo našedlé, vytvořené činností mikroorganismů. Jmenují se stromatolity nebo trombolity a oboje je vlastně totéž, jediný rozdíl mezi nimi je v tom, jestli kamene přibývá ve vrstvách, nebo ve žmolcích.

Přibývá ho nesmírně pomalu, zhruba třetina milimetru za rok.
Díky činnosti mikroorganismů, málo pozměněných potomků jedněch z nejstarších organismů na naší planetě.

Jsou to cyanobakterie. Na Zemi se objevily před nějakými 3,5 miliardami let, tedy zhruba miliardu let po vzniku planety. Byly anaerobní, samozřejmě, vždyť v době jejich vzniku obsahovala atmosféra jediné procento kyslíku. Během další miliardy let se díky jejich činnosti obsah kyslíku zvedl na dvacet procent a to umožnilo život organismům využívajícím aerobní metabolismus, který je podstatně výkonnější. No a pak už to šlo jako na drátkách, dokud se neobjevil Homo sapiens…“

DOPORUČUJEME tetxtem i poslechem na ČRoPlus:
Iva Pekárková: Když ještě obloha nebyla modrá

Náhledový obrázek: ilustrační

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Hezky česky: architektonická soutěž na Hlavní nádraží v Praze, které je i není kulturní památkou

Když se loni na jaře začala připravovat architektonická soutěž na přeměnu hlavního nádraží v Praze, požádali památkáři ministerstvo kultury, aby novou odbavovací halu prohlásilo za památku. A Správu železnic s Prahou ...