Úvodní stránka 30 DOPORUČUJEME 30 Výraz „levice“ je v Česku nadávkou. Ale moderní praktická politika dokáže levicovost a pravicovost využívat zároveň
levice a pravice

Výraz „levice“ je v Česku nadávkou. Ale moderní praktická politika dokáže levicovost a pravicovost využívat zároveň

„…Velká Británie, kde zrovna vládnou konzervativci, tedy ten pravicovější z obou hlavních politických táborů, zavede letos mimořádnou 25procentní daň ze zisků energetických firem. Výnosem chce pomoci těm nejchudším Britům.

Zkuste si představit, co by se dělo v Česku, kdyby o něčem takovém zauvažoval třeba ministr financí Zbyněk Stanjura.

Ukamenovali by ho ještě na schůzi výkonné rady ODS.
A asi bychom si mohli rovnou říct, který z žáků Václava Klause by kamenem házel jako první…

Výraz „levice“ je v Česku nadávkou už strašně dlouho. Je docela pochopitelné proč. Po sametové revoluci jsme tu zavrhli všechno levicové jako zlé a špatné, hlavně kvůli komunistům, byť na samotné totalitní vládě KSČ nebylo levicového skoro nic.

 

Zdá se tedy, že dnes vlastně už ani nevíme, co to ta levicovost vlastně je. Nebo přesněji, že dnes znamená něco jiného, než čím byla třeba v době Velké francouzské revoluce na konci 18. století.

Volný trh byl v 19. století vnímaný spíš jako levicový, najednou se ho měl totiž účastnit kdekdo. A dnes je liberalizovaný obchodní trh s volným přístupem pro kohokoliv hlavním zaklínadlem pro ty nejzarytější „pravičáky“.

Levicovost a pravicovost zkrátka podléhají evoluci, a dokonce se zdá, že už dnes přestávají být jakýmisi póly a moderní praktická politika dokáže oba směry využívat zároveň.

…“

DOPORUČUJME celý komentář Jana Kubity z 29. 6. 2022:
Urazil vás někdo, že jste levičáci? Nic si z toho nedělejte, možná jsme dnes levičáci skoro všichni

Náhledový obrázek: ilustrační

 

Související v ON:

Snažit se pochopit mladší generaci neznamená přečíst si Echo24 a utvrdit se v názoru „bílého, heterosexuálního muže, co jí maso“

Zdegenerovaná politika je obrazem zdegenerovaného voliče. Musíme se vrátit k tlaku na politiku ve veřejném zájmu, nikoli v zájmu vlastním

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Zapal svíčku, ne planetu! Adventní věnec 2022 od Nadace Partnerství

K předvánoční době neodmyslitelně patří zapalování svíček na adventním věnci. I my jsme pro vás letos jeden připravili. Každou neděli můžete rozsvítit svíčku a vybrat si dar.   Vaše dary ...