Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Vlivné zájmové skupiny zákon neporušují, rovnou ho změní. Zpráva o korupci v Čechách

Jestliže v roce 2014 zlepšení o 3 body představovalo posunutí o 4 místa v žebříčku, v roce 2015 zlepšení dokonce akcelerovalo na 5 bodů a významných 16 příček „vzhůru“. Letos ČR ztratila oproti loňskému výsledku pouze bod, avšak v konečném hodnocení se propadla o 10 příček. Přesto nepatří k největším propadlíkům. Nejvíce bodů v hodnocení ztratil Katar (10 bodů), přičemž mezi zeměmi s nejvýraznější ztrátou převažují právě blízkovýchodní státy. Naopak mezi skokany roku patří Surinam, Bělorusko a Východní Timor.

„Objektivně vzato, řada věcí se kultivuje, ale korupce nezmizela, jen probíhá sofistikovaně a v rukavičkách. Vlivné zájmové skupiny už nepotřebují porušovat zákon, spíš prosadí jeho změnu a svou činnost tím legalizují,“ říká David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR (dále TI)

Celosvětově v čele žebříčku Indexu vnímání korupce nadále zůstávají severské země a Nový Zéland. První příčku sdílí Dánsko a Nový Zéland s 90 body, Finsko a Švédsko ztratily proti loňskému roku jeden bod a zařadily se na další pozice. První pětici doplňuje Švýcarsko (86 bodů). Opačnou stranu žebříčku uzavírají Severní Korea, Jižní Súdán a Somálsko.

 

Žebříček zarezonoval v médiích, proto TI shrnul nejzajímavější mediální výstupy, které zástupci TI po vydání absolvovali:

V Událostech, komentářích České televize byl David Ondráčka hostem spolu s Lenkou Zlámalovou z Echo24. Skrze kauzu nákupu dluhopisů Andreje Babiše se debata dostala k podobě současné korupce a institucionalizace tzv. state capture. „Jedna rovina je ta, ve které vlivové skupiny do politiky přímo vstupují, ale nezapomínejme, že jsou tu i další skupiny, které do dění vstupují nepřímo. Ukázat to lze na zákoně o telekomunikacích, ze kterého vypadla ochrana spotřebitelů, nebo hazardní legislativa“ uvedl příklady David Ondráčka.

V rozhovoru pro DVTV byla kromě oligarchizace politiky řeč také o roli médií a nevládních organizací, legislativě, lobbingu a ministru financí: „Případné dominantní vítězství Andreje Babiše v podzimních volbách by prý mohlo být rizikem. Kontrola veřejné moci by pak údajně byla v rukách strany, kterou vede jeden z miliardářů.“ Celý rozhovor můžete shlédnout online na webu DVTV.

Neprůhledný nákup dluhopisů Agrofertu víří debatu již několik dní, po sérii článků na Echo24 a reakcí Andreje Babiše vyšla reportáž v pořadu 168 hodin ČT, kde David Ondráčka komentoval dění: „Ty verze mění a to je to, co zpochybňuje důvěryhodnost. A hlavně nedoříkává ten příběh celý a nabízí ho po částech. Ta odpověď by měla být jasná a úplná. Míč je na jeho straně, pokud tvrdí, že měl další příjmy z kapitálového trhu, tak musí doložit z jakých trhů a odkud mu přišly.“

Analytik Milan Eibl odpovídal na otázky moderátorky a posluchačů v pořadu Radiofórum Českého rozhlasu Plus. Ty se týkaly korupce, transparentnosti a výsledků Indexu vnímání korupce. Popsal výsledky mezinárodního žebříčku a vysvětlil propad České republiky v nejnovějším vydání Indexu. Zároveň posluchačům přiblížil definici korupce a jak se její podoby mění v průběhu let. Podle twitterové ankety Českého rozhlasu by korupci ohlásilo 95 % posluchačů, ač z nich velká část hlasovala pro možnost ohlášení, ale s obavami.

Další detaily k indexu naleznete na webu: www.transparency.cz/cpi2016

zdroj: Transparency International (TI), možnost podpory činnosti TI – info ZDE.

Související příspěvky