Vláda dnes nařídila omezení pohybu v okresech na SZ hranici Čech. Poslanci jednají o prodloužení nouzového stavu. Sledujeme online na iRozhlas. AKTUALIZACE

Čtvrtek 11. 2. 2021 v 8:50
Vláda omezila kvůli šíření covidu pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Ti kdo tam bydlí, nebudou moci okres opouštět, jiní do něj nebudou moci. „Pokud máte v okresu bydliště a trvalý pobyt, budete vpuštěni,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Naopak když budou lidé potřebovat z regionů odjet, musí doložit, že míří do práce, k lékaři nebo za příbuznými. „Policie to kontrolovat bude. Když pojedete do práce, musíte mít potvrzení, že tam pracujete,“ dodal. „Pro tyto okresy také platí povinnost nošení chirurgických ochranných pomůcek,” uvedl ministr.

Čtvrtek 11. 2. 2021 v 10:11
Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) představili plán Za pět dvanáct na řešení koronavirové krize. Chtějí upravit provoz škol, kompenzace pro firmy a živnostníky postižené protikoronavirovými opatřeními nebo vytvořit takzvaný Covid fond, v němž by byly rezervní peníze na financování všech nutných opatření.

Jak se bude situace vyvíjet, sledujte v online reportáži na iRozhlas:
ONLINE: Vláda omezila kvůli šíření covidu pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov

AKTUALIZACE 11. 2. 2021 před půlnocí: Poslanecká sněmovna neprodloužila nouzový stav. Ten skončí v neděli

Téma bude i součástí celodenního zpravodajství a publicistiky na ČT24

Náhledový obrázek: ilustrační

AKTUALIZACE 12. 2. 2021

Současný nouzový stav, který skončí v neděli 14. února, opravňuje vládu přijímat mimořádná opatření stanovená zvláštními zákony. Poslanci však další prodloužení nouzového stavu ve čtvrtek večer zamítli, menšinová vláda Andreje Babiše si během dne podporu nevyjednala.

Na stav nouze se váže drtivá většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19.

Některé z nich by ale bylo možné vydat i jiným způsobem.

Co konkrétně neprodloužení nouzového stavu znamená?
… dozvíte se v první zprávě ČTK na HN, 11. 2. 2021 ZDE.

Související:

Celý komentář Julie Hrstkové najdete v HN, 12. 2. 2021:
Lhářům ve vládě se těžko věří i pravda

 

Shrnutí jednání o nouzovém stavu v Česku v pátečním (12. 2. 2021) Notesu DeníkuN:

Před jednáním Sněmovny, které v době psaní tohoto Notesu ještě probíhá, se setkali lídři stran. A z něj bylo jasné, že premiérovi Andreji Babišovi už nějaký ten pátek teče do bot: komunisté odmítají přistoupit na záměr prodloužit nouzový stav, a poté co Babišovi nevyšla hra na vinu o tom, že „za nemocné a mrtvé bude zodpovědná opozice“, začal prosit o spolupráci. „Je zaseknutý v představě, že všechno se dá udělat na dobré slovo, že já vám teď něco slíbím,“ řekla o premiérově jednání předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní si Babiš vytvořil paralelní realitu, kde za nic nemá zodpovědnost.

Vždy když jde do tuhého, začnou z Andreje Babiše padat velmi silná, dramatická, ale zároveň prázdná slova, jako například když v minulosti už několikrát přísahal na zdraví svých dětí. Začne mluvit jako šéf krachující restaurace v Ano, šéfe, který se dušuje, že teď už mu pan Pohlreich otevřel oči a výplaty svým zaměstnancům konečně zaplatí, protože na tom závisí jeho čest. A dnes, když žádal o schválení nouzového stavu Piráty, navrhl jako záruku své jméno. Ti to s „valnou důvěrou nepřijali“, jak elegantně napsal pirátský předseda Bartoš.

A když se potom premiér za pultem ve Sněmovně pomalu vracel do té reality, ve které žijeme, výsledkem byl až smutně zmatený projev o tom, co vše dělá a jak je to důležité. Není divu, že se proto opozici chce raději jednat s ministrem vnitra Hamáčkem.

Prodloužení nouzového stavu nepodpoří ani výše zmínění komunisté (kteří dlouho vládu ANO tolerovali) a ani SPD. Za pultíkem vystoupili Tomio Okamura a Zdeněk Ondráček a stýskali si po běžném životě a po lyžování.

Po tom samém lyžování, které je také každý den ve zprávách a které, jak prezentovali zejména tito dva politici, jako by bylo opravdu něčím neodkladným a zásadním pro chod civilizace.

Dnešní vládní opatření nejsou pro projekt obnovení nouzového stavu, přiznejme si to, zrovna tou nejlepší reklamou. Bez širší koncepce totiž uzavřela nejpostiženější oblasti Česka. Nedlouho potom, co ministerstvo situaci například na Chebsku bagatelizovalo a lhalo o ní. Koneckonců o tom, jak se lež stala jedním z nástrojů komunikace ministerstva, psal v úterý kolega Honza Wirnitzer. A nad opatřením zvedá obočí i sám starosta Chebu. Podle něj nařízení přišla pozdě. Škoda už napáchána byla. Takže na hranicích Chebska, Sokolovska a Trutnovska budou sice stát policejní hlídky, ale už není moc co hlídat.

Přitom jak v dalším článku upozorňuje Iva Bezděková, továrny se stovkami zaměstnanců dál běží a někdy pracovníci nemají ani roušky.

I když ještě není definitivně rozhodnuto, nouzový stav zřejmě končí, protože premiérovi už došly věci, které by mohl slíbit. Jak bude tedy život v Česku pokračovat? O tom mluvili ve Studiu N Honzové Moláček s Tvrdoněm. A celé jednání sledujeme živě zde.

 

Související příspěvky