Virtuální GulagXR je jedinečný výukový materiál o stalinských sovětských represích. Pomůže pochopit i putinovu agresi na Ukrajině

Na programu GulagXR pracoval Štěpán Černoušek několik let spolu s kolegy ze Slovenska, Německa, Polska, ruského Memorialu a české společnosti Scio. Výsledkem je komplexní výukový materiál, který studentům unikátním způsobem přibližuje období sovětských represí.

„Připravili jsme pro studenty a učitele více verzí toho, jak můžou v rámci projektu Gulag XR používat rozšířenou nebo virtuální realitu. Pokud školy mají brýle na virtuální realitu, přenesou se žáci jejich prostřednictvím přímo do prostředí gulagu. Ale i s pouhými mobily se můžou v rámci rozšířené reality a komiksového příběhu dozvědět plno věcí,“ přibližuje nabídku pro školy, která bude k dispozici od letošního září…

[box type=“shadow“ ]
Myslím, že díky tomu, co se děje na Ukrajině, se téma sovětských represí stává aktuálnější.

Válka na Ukrajině je důsledkem toho, že se Rusko nevyrovnalo s vlastní historií. Že jednoznačně neodsoudilo stalinský teror a státní represe jako něco špatného. V Rusku neproběhl žádný „Norimberský proces“ se zločiny stalinismu nebo komunismu, takže ruská společnost je zmatená, jak se k minulosti stavět.

I když jim možná někdo jako Memorial, říká, že to bylo špatné a zločinné, tak jiní se zase odkazují na Stalina jako velkého manažera. Vzniká zmatek. Jednoznačně se neodsoudilo, že to byly zločiny, a naopak Putinův režim teď odkazuje na období Stalina jako na časy rozkvětu ruského imperialismu.

Důsledkem toho je i současná válka na Ukrajině, která se nese v duchu rozšiřování ruské říše.
[/box]

Projekt cílí na žáky 9. tříd a výš. Ale záleží na učiteli. Dá se použít i pro mladší děti. Vycházeli jsme z toho, ve kterém ročníku se probírají v dějepise moderní dějiny, ale zároveň se části projektu dají použít i v zeměpise, občanské výchově, výuce literatury. Zakomponovali jsme do příběhu například knihy od Alexandra Solženicyna nebo Varlama Šalamova, aby děti, které mají chuť dozvědět se o tématu víc, věděly, kam jít dál…

… celý rozhovor Terezy Engelové se Štěpánem Černouškem
najdete na HlídacíPes.org, 22. 6. 2023:
Takže Stalin měl víc koncentráků než Hitler?“ Unikátní projekt přibližuje žákům, co to byl gulag

 

 

https://www.gulagxr.eu/cs

 

 


Související: 

Nepřímým důsledkem zavírání očí před minulostí je rozpoutání války na Ukrajině. Ruská společnost nedokázala překonat imperiální sentiment,” říká Štěpán Černoušek ze sdružení Gulag.cz, které mapuje opuštěné tábory. Kořen ruské agrese vidí v tom, že stalinský režim nebyl společensky odsouzen.

Celý text z 26. 7. 2023 najdete v časopisu Universum:
Rozhovor: Lágry jsou zarostlé divokou vegetací, ale pořád tam jsou 

Související příspěvky