Slunečný den, po dešti dlouho ani památka a – při nadechnutí něco není v pořádku. Co vdechujeme v Čechách, na Moravě a ve Slezsku společně s kyslíkem? Aktuální nejčastější škodlivé příměsi ve vzduchu, který dýcháme, jsou daní za vzrůstající automobilismus i návrat k topení pevnými palivy. Tady jsou, rozdělené do skupin – jedna „lákavější“ než druhá:
zdraví škodlivý: přízemní ozon, polétavý prach PM10, PM2,5, styren, polychlorované bifenyly
toxický: oxid uhelnatý, oxid siřičitý, rtuť, dioxiny
vysoce toxický: oxid dusičitý, oxid dusnatý
karcinogenní: formaldehyd, polycyklické aromatické uhlovodíky, benzo-a-pyren navázaný na ultrajemné prachové částice
Co se s námi děje, když tohle všechno, nebo „jen pár běžných“ jedů dýcháme? Jsme nemocní. Naše problémy jsou akutní – zánětlivé, chronické – degenerativní, autoimunitní a nádorové. A nemocné budou i ještě nenarozené děti. Onemocnění se projevuje především v dýchacím, cévním a imunitním systému a zhoršením stavu jiných probíhajících onemocnění.
„Kvalita ovzduší se v České republice celkově nezlepšuje, ale pouze kolísá podle aktuálního vývoje meteorologických podmínek v daném roce.“ uvádí zatím poslední Zpráva o stavu životního prostředí za rok 2013
Kde hledat aktuální data a informace
- Aktualizovaná hodinová data z celé své měřicí sítě zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav na svých internetových stránkách www.chmu.cz pod záložkou Informace o kvalitě ovzduší v ČR.
- Dlouhodobé trendy a naměřené hodnoty shrnuje do statistik výroční materiál Znečištění ovzduší na území České republiky, který vytváří a zdarma poskytuje Český hydrometeorologický ústav (ke stažení na webových stránkách ústavu).
- Existují i aplikace do chytrých mobilních telefonů. Jednou z nich je například nezpoplatněný SmogAlarm ostravského sdružení Čisté nebe (www.cistenebe.cz), který v přehledné formě zpracovává data Českého hydrometeorologického ústavu podle aktuální polohy uživatele.
Podrobný „Atlas českého ovzduší “ najdete v článku Zabijáci v českém ovzduší,
Ondřej Stratilík, Česká pozice ZDE
Jak se nadechnout čistého vzduchu ať jsme doma v Mělníce, v Ústí, v Ostravě, v centru Prahy nebo v Újezdě ? To je námět k přemýšlení pro každého z nás i pro pokračování tématu “ Udržitelnost krajiny“.