„Elektronická evidence tržeb (EET), která v Česku ve své první fázi odstartuje 1. prosince, stojí na více než dvacet let starém softwaru ADIS, který pro ministerstvo financí vytváří společnost IBM – a právě IBM také mimo soutěž získala zakázku na aplikaci pro elektronickou evidenci. Podle oslovených expertů přitom bude muset stát zastaralý systém do čtyř let změnit.
Elektronická evidence tržeb představuje profilový projekt ministra financí Andreje Babiše (ANO)…Jak uvedl odborník na informační technologie Michal Škop, ministerstvo financí už od začátku 90. let používá informační systém ADIS od společnosti IBM. „Je to velice starý software někdy z roku 1992, čili z doby, kdy se v Československu vyráběly favority, a nedá se v něm použít ani počítačová myš. To je dneska už nepředstavitelné,“ říká.
Aplikace pro elektronickou evidenci tržeb se stala právě součástí systému ADIS a zakázku na ni v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez soutěže, získal mnohaletý dodavatel kmenového softwaru, již zmiňovaná společnost IBM…
Zastaralý informační systém totiž musí ministerstvo financí změnit, soutěž na nového zadavatele by měla proběhnout do čtyř let. Se zánikem ADISu tak podle Wagenknechta hrozí i komplikace pro evidenční program: „Pokud je EET součástí ADISu, vyvstává otázka, zda ji nebudeme za dva, za tři roky celou kupovat znovu. Existuje velké riziko, že novou aplikaci zaplatíme podruhé.“
Reportérům ČT se ale podařilo zmapovat, jak měla celá zakázka na technologické řešení EET původně probíhat – a ve hře byla původně také standardní soutěž…“
sledujte reportáž České televize z 28.11.2016 ZDE
3 komentáře
Zita Kazdová
Co říká Úřad pro ochranu osobních údajů ke zveřejňování rodných číslel (DIČ) na účtenkách:
1. prosince 2016
V souvislosti se zahájením elektronické evidence tržeb podle zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb se množí dotazy podnikatelů na uvádění daňového identifikačního čísla na vydávaných účtenkách, v jehož důsledku bude docházet ke zpřístupňování jejich rodných čísel v mnohem větším rozsahu, než tomu bylo v souvislosti s dosavadní povinností uvádět daňové identifikační číslo.
Dle ustanovení § 20 odst. 1 písm. b) zákona č. 112/2016 Sb., zákona o evidenci tržeb, je nyní poplatník povinen uvádět své daňové identifikační číslo na účtence, vydávané tomu, od koho evidovaná tržba plyne. Tedy každému zákazníkovi, který může s účtenkou jako dokumentem dále disponovat. Konstrukce daňového identifikačního čísla na základě rodného čísla je stanovena v § 130 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád. Na základě daňového řádu a zákona o evidenci tržeb tak bude docházet k dalšímu zpřístupňování rodných čísel podnikatelů.
Na velkou problematičnost využití rodného čísla v rámci daňového identifikačního čísla Úřad již v minulosti upozorňoval,[1] nemá však kompetenci, aby mohl zákonný podklad pro stávající praxi používání rodných čísel změnit.
Současně je třeba upozornit, že ten, kdo účtenku obdrží, nemůže s takto získaným rodným číslem libovolně zacházet. Pokud by s ním dále neoprávněně nakládal nebo číslo neoprávněně využíval, dopustil by se přestupku či jiného správního deliktu podle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech.
převzato z https://www.uoou.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=200144&id=21566
…takže, milí občané, hosté a zákazníci, třeste se před zákonem a účtenky za pivo radši zavírejte do trezorů. Nebo si je PROSTĚ neberte. Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z ANO chybu…
Zita Kazdová, ON
Jura
Zaujala me osobnost citovaneho Michala Skopa, pravdepodobne tehoz, o kterem je tento clanek:
http://neovlivni.cz/po-4-mesicich-vydoloval-z-babise-dokumentaci-k-eet-jeste-jsem-neskoncil-rika/
(samozrejme na webu, ktery nikoho neovlivni ;-) a jehoz vliv na verejne mineni je tez nulovy). Odbornik, ktery posuzuje jakykoliv pocitacovy system podle doby, ve ktere vznikl a jestli nejak interaguje s mysi, zase tak velkym odbornikem nebude. Nicmene uz zname odpoved, na jeho otazku: „co bude stat s citlivymi daty delat?“ …no prece: „bude je tisknout na uctenky a tyto se pak budou rozdavat zakaznikum“ ROFL
Jura
Nemohu se nepodelit o svuj uhel pohledu. Dneska jsem se docetl, ze si jeden „postizeny EET“ posteskl, ze rozdava svoje rodne cislo (soucast DIC), na kazde uctence. Nemohu si nevzpomenout, ze kdyz jsem odhlasoval zivnost moji partnerky, tak mi pani na zdejsim urade rikala: „To je rodne cislo, to NIKDE neuvadejte! To odporuje zakonu na ochranu os. udaju!“ …a nadiktovala mi ICO (to se u OSVC prideluje stejne, jako u obch. spolecnosti).
Proto si myslim, ze kdyby ty ODSTOP09, to myslely s „ochranou“ zivnostniku ferove, davno by podaly stiznost k ustavni soudu, ze EET je v rozporu se zakonem o ochrane os. udaju, ktery by nejspis celou EET (v te forme, jak byla schvalena) zastavil …a nez by se ochrana os. udaju vyresila (pri rychlosti nasi vlady a parlamentu… no… ;-) ). Jenze „propity muzik“ Kalousek mysli v prve rade na sebe, pak na svoje kseftiky, pak na kseftiky svych „stajovych kolegu“, pak dlouho nic no a ti volici z rad OSVC, ty je potreba porad (pochopitelne jen slovne) hecovat …to proto, aby je neprestali volit, protoze pak by mohli take spadnout pod 5% a to by bylo po poslanecke imunite. A ta se, lidem s takto pohnutou (financni) minulosti, opravdu hodi.