Udržitelnost je pragmatická cesta k zachování života

Do letošního Evropského týdnu udržitelnosti se časově promítlo i mezinárodní jednání o naplňování závazků o ochraně a zlepšování klimatu na Zemi, tzv. Pařížské dohodě, která vstoupila v platnost 4.11.2016 ZDE. Vzhledem k tomu, že USA ústy svého nového prezidenta od dohody odstoupily, o ohroženém klimatu a neblahé celkové situaci životního prostředí na Zemi se toho za týden napsalo, namluvilo a navysílalo víc, než za celý rok. Díky trumpe! Potěšitelné je i to, že jednotlivé americké státy dohodu dodržovat budou bez ohledu na to, co dělá nebo říká nový prezident. A možná budou dělat pro ochranu klimatu a zlepšení stavu prostředí ještě mnohem víc, než co se složitě dohodlo minulý rok v Paříži. A možná  – skoro jistě – stejný postup zvolí i Evropa a ostatní státy. Ne kvůli dohodě, ne „na truc“ trumpovi a jemu podobným, ale zcela pragmaticky. Jiná cesta totiž opravdu není, ať zahraniční nebo domácí populisté plácají cokoli.

Doporučujeme Inteview ČT24 s Jeffrey Sachsem z pátku 2.6.2017 ZDE. Půlhodina rozhovoru s mezinárodně uznávaným americkým ekonomem, který se soustřeďuje  na hospodářský růst, sociální podmínky a chudobu ve světě a životní prostředí jako na klasické pilíře udržitelnho života na Zemi, je osvěžující. A do české kotliny foukne realita, která ukazuje, že svět, včetně naší republiky, kráčí jinou cestou a jinam, než se nám snaží namluvit cizí i domácí trumpíci.

I letošní „Týden udržitelnosti v ČR“ překračuje své časové omezení a stále pokračuje, inspirujte se a využijte nabídku akcí  ZDE.

 

Týden udržitelného rozvoje v České republice 2017
tématické články najdete v ON pod štítkem ETUR 2017
Otevřené noviny
https://otevrenenoviny.cz/

Související příspěvky