Týden od soboty 27.1.2018 do pátku 2.2.2018 v Komentářích HN: prezidentské drama je za námi, vzhůru do telenovely se Zemanem, Babišem, Okamurou a komunisty

„Drama prezidentských voleb máme za sebou a můžeme se opět věnovat telenovele „sestavování vlády“. Připomeňme si dosavadní děj: Andrej Babiš by rád vytvořil vládu s demokratickými stranami, ty ale nechtějí s trestně stíhaným předsedou ANO nic mít. Babišovi se nabízí Tomio Okamura, kterého ale zase moc nechce Babiš. Hle, zkamenělý milostný trojúhelník české politiky! Zdá se však, že v následujícím díle se přece jen něco pohne. A co to bude, do značné míry závisí na osobě scenáristy…

Otázkou ale je, zda Zeman už nemá trochu jiné prio­rity než před měsícem. V momentu volebního vítězství za ním nestál Vojtěch Filip, ale Tomio Okamura. Takže není vyloučeno, že se Zeman pokusí „doručit“ co největší podíl na moci právě jemu. Babišovi by se to zřejmě moc nelíbilo, v Evropě se snaží vystupovat jako obhájce evropské integrace, a Okamuru dokonce v rozhovoru pro týdeník Politico nazval extremistou, ale Zeman na něj má poměrně slušné páky. Může sestavování vlády komplikovat, může komplikovat i následné vládnutí, třeba tím, že bude podkopávat zahraniční politiku vlády a tak dále. Babiš musí počítat s tím, že Zeman, který dosud fungoval jako jeho spojenec, ho už nepotřebuje a bude prosazovat jen vlastní zájmy a představy. A ty s pevným členstvím Česka v EU už opravdu příliš nesouvisejí…Celý článek Petra Honzejka z 2.2.2018 najdete v Názorech HN níže

„Dobrý den z Hospodářských novin,

Tento týden přinesl několik překvapivých sdělení. Třeba, že znovuzvolený prezident Miloš Zeman bude „pokornější a vstřícnější k lidem“. Což pronesla sama hlava státu krátce po svém zvolení a jen chvíli před tím, než pár lidí opět urazila.

Překvapivé zjištění je i to, že nejslavnější farma v Česku jménem Čapí hnízdo stále pobírá dotace. Sice malé, ale určené drobným firmám, mezi které vlastník „Čapáku“ jistě nepatří. Ale jak se říká – halíře dělají talíře. Anebo i miliardy.

Možná nejpřekvapivější je ale, že nám tu zrodil nový „eurohujer“, a že je to Andrej Babiš.

Opravdu. Po setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem v Bruselu pronášel český premiér věty, které musely lahodit uchu každému, kdo ještě pořád věří v projekt jednotné unie evropských států.

Ale nemá smysl se tomu vysmívat. Je to sice překvapivé u Babiše, který se jinak populismu neštítí, na ten protiunijní ale nenaskočil. Naopak, a budiž mu to ke cti, aktivně brzdí nevyzpytatelnou hru Miloše Zemana a Tomia Okamury s možným referendem o setrvání v EU, s takzvaným czexitem. Udělme mu tedy alespoň jeden plusový bod.

Přejeme dobré čtení našich Názorů.

Jan Kubita, editor.“

 

Zdroj: HN
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Související příspěvky