Prahou zákazů, pronásledování, deportace a smrti. Dějiny holocaustu v Praze, interaktivní mapa a aplikace na MemoGIS

… Již od zřízení protektorátu byly osoby považované za Židy podrobeny množství zákazů a nařízení, jejichž cílem bylo výrazné omezení jejich osobní svobody a izolace od nežidovského obyvatelstva, vedoucí k jejich postupné segregaci.

Vyhlášky, nařízení a zákazy, které vstupovaly v platnost v letech 1939-1943, omezovaly jejich osobní a životní prostor, volný pohyb, a také jejich přístup ke zdrojům a k informacím.

Židé nesměli bez povolení opouštět místa, kde byli přihlášeni k pobytu, stále více zakázaných zón se objevovalo ve veřejných prostorech měst – nesměli navštěvovat většinu parků, veřejných zahrad, lesů a relaxačních míst, byli omezeni v nákupních a úředních hodinách, nesměli procházet určitými ulicemi a zdržovat se v blízkosti některých budov, nesměli opouštět svá bydliště po osmé hodině večerní, bylo jim zapovězeno navštěvovat kavárny, restaurace, biografy, divadla, koncerty, knihovny, veřejné plovárny…

 

DOPORUČUJEME:
Historický geografický informační systém MemoGIS,
webové stránky ZDE.
Z webu můžete vstoupit do aplikace, která vás provede interaktivní mapou.

 

Projekt Integrace a segregace v prostoru města: dějiny holokaustu v Praze prostřednictvím mobilní webové aplikace (idenifikátor TL01000366) byl podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci veřejné soutěže ÉTA 1.

Aplikaci MemoGIS vytvořil Masarykův ústav a archiv AV ČR ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy a Multikulturním centrem Praha.

 

 

Zdroj: https://ehri.cz/memogis_cs.html

 

Související:

Mezinárodní den památky obětí Holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
27. ledna

Mezinárodní den památky obětí Holocaustu přípomíná události 2. Světové války a patří primárně šesti milionům židovských obětí po dobu Holocaustu, právě za toto období. 27. ledna je datum, na které tento den připadá není vybráno náhodně, neboť právě v tento den, roku 1945 byl osvobozen koncentrační tábor Auschwitz-Berkenau Rudou armádou. Tento koncentrační tábor známe z hodin dějepisu pod českým názvem Osvětim – Březinka. Návrh byl vyhlášen Organizací spojených národů a podpořilo jej 91 členských zemí a tím byl schválen.


Související – Terezínská iniciativa o projektu MemoGIS:

Zdroj:  http://www.terezinstudies.cz/index.html

Související příspěvky