Týden od soboty 2.12. do pátku 8.12.2017 v Komentářích HN: Babišovi odborníci a jiné zprávy

Ono to zní tak hezky: Odborník! Člověk, který se nezabývá politikou a politikařením, je skvělý ve svém oboru, kdo jiný by to dokázal řídit? Zní to hezky, a přitom to je takový blud…Správně to před několika dny pojmenoval Jiří Hlavenka: Ministerstvo školství nemá být jen a pouze „ministerstvo učitelů“, ministerstvo zemědělství není přece „ministerstvo zemědělců“ a ministerstvo zdravotnictví není „ministerstvo lékařů a lékárníků“…

Totéž platí i o druhé chiméře, o „vládě úředníků“. Úředník je už z definice člověk, který rozhoduje v jemu daných mantinelech. Je to funkce správcovská, nikoli politická.

Ministerstvo se bez úředního aparátu neobejde, ale v čele musí stát člověk s politickou vůlí. V čele takového molochu je potřeba přijímat rozhodnutí pro budoucnost a čelit následkům z minulosti, tam nelze řídit stylem „tady a teď“…

Hledání vlády odborníků je jen šidítko a útěk od zodpovědnosti. Lidem dáme pocit, že „ti zlí politici“ už jsou pryč, na ministerstvech budou sedět lidé znalí oborů, a pokud budeme mít opravdu hodně velké štěstí, tak mezi nimi budou i schopní manažeři – ale záruky nemáme. Nesesype se to, ale neočekávejme politická rozhodnutí, tedy rozhodnutí s delším horizontem než volební období, a tlak na jejich prosazení. Spíš takovou „odbornou údržbu“. Martin Malý, 6.12.2017, celý článek v Názorech HN níže.

 

„Dobrý den z Hospodářských novin.

Máme nového premiéra, Andreje Babiše. Ale Andreje Babiše je všude snad už trochu moc, takže úvodní slovo k dnešnímu výběru z Názorů HN bude o bitcoinu. O měně či komoditě chcete-li, která neuvěřitelně roste a pokud jste si ji před časem pořídili, mohli jste také neuvěřitelně zbohatnout.

„Ruku do ohně za to, že to nikdy nikdo nehackne, nedám. Nevím ani, zda proti bitcoinu nepůjdou v budoucnu vlády. Zakážou mi jednou moji peněženku na mobilu? Kdoví. O kolik ještě bitcoin propadne nebo vzroste, netuším. Jen mi přijde, že se v krizi nemusí chovat stejně jako ostatní aktiva. A proto mi dává smysl ho mít v portfoliu,“ píše například ve své glose pro Hospodářské noviny ekonom Aleš Michl.

Takže naše doporučení: nesledovat jen ten zmar kolem sestavování vlády podporované komunisty a protofašisty, ale sledovat i bitcoin. Může se vám to vyplatit.

Přejeme dobrý víkend a dobré čtení našich Názorů.

Jan Kubita, editor.“

Související příspěvky