„… Postřehy jsou to neveselé a lze na jejich základě formulovat nepříjemnou pravdu: Politika nám slibuje útěšné nesmysly. Líp nebude. Základní Pilného (pozn. redakce: současný ministr financí ČR) postřeh se týká budoucnosti důchodů v Česku. Systém je dle něj neudržitelný, na státní penze v dohledné budoucnosti nebudou peníze, lidé si musí šetřit sami, nebo mohou počítat s tím, že budou pracovat v podstatě až do smrti…Důchodová reforma nikde, privátní úspory nikde, neřešení problému čtyři roky nikomu nevadilo a jediný, kdo to ve veřejné debatě schytává zprava zleva coby „asociál“, je příznačně Pilný, který na problém nahlas upozornil. ..
Drsnou zprávou o důchodech se ale nepříjemné Pilného pravdy o Česku nevyčerpávají. V posledním rozhovoru pro MF Dnes říká natvrdo i další nepopulární věci. Například to, že až vyschnou evropské dotace, nebude z čeho stavět a opravovat silnice, budou problémy s financováním vědy a výzkumu… Důležité je, že problém není v Bruselu, jak si rádi namlouváme, ale u nás.
Ale zpět k základnímu sdělení Ivana Pilného: líp v Česku nebude. Stát nebude moci do budoucna garantovat vše, na co jsme zvyklí. Nejde jen o důchody či bezplatné zdravotnictví, kde demografie nutně zvítězí nad politickým fantazírováním. Pilný mluví explicitně i o tom, že bude nutné zdražit dálniční známky, zpoplatnit další silnice a tak dále. Všechno směřuje k obtížné udržitelnosti dosavadních jistot. Není to nic útěšného, nic, s čím by se v době, kdy lidé chtějí, „aby se to prostě zařídilo“, dalo někam kandidovat…“
Petr Honzejk, 18.7.2017, celý článek v Názorech HN níže
Dobrý den z Hospodářských novin, vítejte u pravidelného výběru z našich Názorů.
Síla nové generace. Síla nového spojení. Síla odvahy. Síla rozhodnutí. Síla přátelství. Síla důvěry… Na konci května se KDU-ČSL dohodla se Starosty, že půjdou voleb jako koalice. Tedy, že obě strany musí společně získat deset procent hlasů, aby se do sněmovny dostaly. Ano, český volební zákon, kdysi konstruovaný slavnou “opoziční” spoluprací ODS a ČSSD, je krutý. A teď, po dvou měsících, se ukázalo, jak že je vlastně silná ta „Síla odvahy“.
Moc ne. V úterý večer se vedení KDU-ČSL rozhodlo, že koalici ruší. Starostové se mají rozhodnout, jestli za stejných podmínek budou jen součástí lidoveckých kandidátek.
Lidovci byli vždy pragmatičtí. Rozhodně se potvrdila jejich pověst partnerů, kteří jsou věrnými parťáky hlavně tehdy, kdy je to pro ně výhodné.
Z lidského hlediska se to couvnutí pochopit dá. Lidovci riskovali hodně, další volební období mimo sněmovnu.
Za ten risk to ale možná stálo. Velmi špatně se odhaduje, co se bude příští čtyři roky, až bude vládnout Andrej Babiš a zaměstnanci jeho ANO, dít. Až tu bude třeba jeho menšinová vláda tiše podporovaná komunisty, kteří za to dostanou nějaké ty funkce a dozorčí rady. Babiš sice není démon a nemá smysl strašit se příchodem pekla. Musíme nicméně počítat s tím, že pokud se po volbách jeho populistické tendence spojí s jeho velkou zákonodárnou mocí, může se toho hodně pokazit.
Na konci klipu dnes už bývalé koalice lidovců a Starostů se objeví také slogan: “Síla, kterou má smysl volit”. Ten smysl by pro někoho byl býval v tom, že by v případě úspěchu koalice Babiš neměl tak obrovský prostor provádět svoji nejasnou a často nízkým pudům poplatnou politiku.
Je to ale samozřejmě věc názoru a to je přesně to, co vám tu opět nabízíme. Přejeme dobré čtení a mnoho zdaru.
Jan Kubita, editor.