Týden od pátku 5.5. do pátku 12.5.2017 v Komentářích HN: stabilizace státu jako firmy, nebo na čínský způsob, nebo obojí dohromady?

„…Zeman říká, že není úlohou prezidenta kopat za jednu či druhou stranu konfliktu, ale hájit zájmy České republiky. To je jistě pravda, ovšem pak je otázkou, proč se tím neřídí. Je zcela evidentní, že „kope“ za Andreje Babiše. Ministra financí drží ve funkci, lichotí mu, kudy chodí, zatímco premiéra Bohuslava Sobotku se pokouší při každé příležitosti, ať už rétoricky nebo ceremoniálně, ponížit. Proč to dělá, není těžké domyslet.

Za prvé dohrává pomstu Sobotkovi za staré křivdy z roku 2003. A za druhé si příchylností k Babišovi pojišťuje jeho podporu v prezidentských volbách, nebo přinejmenším to, aby Babiš nepostavil vlastního kandidáta, což by Zemanovo znovuzvolení mohlo vážně zkomplikovat. Ne, Zeman nehájí zájmy Česka, hájí především zájmy svoje. Abstraktní „stabilitou“, kterou se tak ohání a v jejímž zájmu je ochoten napínat ústavu k prasknutí, je ve skutečnosti míněna stabilita jeho vlastní pozice….
Petr Honzejk, 10.5.2017 HN, celý čánek v Názorech HN níže.

Česko má další unikát! Prezidentovu kampaň za znovuzvolení tu zahájil na doživotí odsouzený dvojnásobný vrah! To zatím neměl žádný jiný prezident. Dokonce to asi ani žádného doposud nenapadlo. Jen našeho MIloše Zemana.

Ano, konec tohoto týdne je více než pozoruhodný, přejem dobrý den a vítejte u našeho výběru komentářů Hospodářských novin. A pojďme si rovnou poslední události trochu připomenout:

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD (ne)podal demisi.

Prezident Miloš Zeman (ne)přjal demisi premiéra, která byla (ne)podána.

Miliardář Andrej Babiš, kterému už (ne)patří Agrofert ani Mafra a který je shodou okolností a zvláštních nálad obyvatelstva ministrem financí, (ne)vysvětlil své kauzy, ale rezignovat nehodlá.

Sněmovna (ne)řešila, zda Babiš (ne)ovlivňoval obsah Mladé fronty Dnes.

Prezident Zeman si zavolal do libereckého hotelu imperial lídry vládních stran a (ne)pozval také premiéra Sobotku, který, a je to velká náhodička, zrovna odlétal služebně do Lucemburska, takže nemohl dorazit.

Sám Zeman nakonec naštěstí odletěl na týden do Číny. Mezitím si mají vládní strany promyslet jeho návrh, aby z vlády odešel Sobotka i Babiš.

A až se prezient vrátí, podepíše, jak naznačil, milost pro vraha Jiřího Kajínka a obrátí se na Ústavní soud, aby mu od nich někdo řekl, co znamená článek 74 ústavy. On sice jasně říká, že prezident „odvolá“ ministra na návrh prezidenta, ale znáte to. Za pokus nic nedáte. Leda trochu důvěryhodnosti, ale na tu se u Zemanova voličského elektorátu stejně moc nehraje.

Máme tedy trochu času než se nám hlava státu vrátí, můžeme si zatím promyslet, co že se to vlastně děje. A od toho jsme tu zase my a dovolujeme si vám k pomoci nabídnout naše Názory. Bude nám ctí.

Přejeme dobré čtení a dobrý víkend.

Jan Kubita, editor.

Související příspěvky