Transparentní strany a kandidáti versus neprůhledné ANO, ODS, SPD, ČSSD a KSČM. Komunální a senátní volby 2018

Doporučujeme předvolební monitoring transparentnosti kampaní  v rámci voleb do místních zastupitelstev a Senátu PČR. Tentokrát se Transparency International zaměřil na Prahu, Brno a Ostravu a 135 senátních kandidátů. Volby se konají 5.-6.10.2018

Kdo si v monitoringu vedl nejlépe?

 

„Monitoring a hrubá finanční data o výdajích ukazují na dva zcela odlišné typy kampaní. Zatímco senátní kampaně, ve kterých existují finanční stropy na výdaje, jsou vedené spíše střízlivě, divoká a rozsáhlá kampaň na komunální úrovni žádná pravidla nemá. Přitom je neoddiskutovatelné, že i v této kampani může jít o zajímavé mocenské posty a velké rozpočty. Bylo by proto záhodné minimálně otevřít diskusi, zda by kampaně na komunální úrovni alespoň na úrovni statutárních měst neměly podléhat podobným pravidlům a omezením jako volby jiné,“ hodnotí komunální kampaně expert z FMV VŠE Petr Vymětal.

A jaké závěry přineslo našeho hodnocení?

  • Neregulovaný zmatek komunálních kampaní znovu ukázal, že i pro tento typ voleb je potřeba zavést limity a regulace a otevřít diskusi nad tím, od jaké úrovně komunální kampaně regulovat. Situaci znepřehledňuje také možnost směšování nákladů ze senátních kampaní do komunálních v případě souběhu kandidatur.
  • Řada regionálních sdružení stran přistoupila k seberegulující aplikaci standardů transparentnosti, ačkoliv je k tomu v komunálních volbách zákon nezavazuje.
  • Zaznamenáváme nárůst trollingových strategií. Na rozdíl od běžného trollingu je ale postování ve prospěch kandidující politické strany považováno za volební kampaň.
  • TI ČR bude požadovat vysvětlení příčin nefunkčnosti Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí (ÚDHPSH) od jeho předsedy Vojtěcha Weise.

Volby provází i velké riziko volebních podvodů. Právní poradna Transparency International, která se poradenství v oblasti volebních podvodů věnuje dlouhodobě, obdržela již dva týdny před volbami několik podnětů.

„V rámci činnosti bezplatné právní poradny se na nás může kdokoli obracet s podezřením na volební podvod nebo s pochybnostmi o tom, že volby probíhají v pořádku. Může se jednat o stížnosti na průběh volebních kampaní, kupčení s hlasy nebo samotný průběh voleb ve volební místnosti. Naši právníci situaci posoudí a v případě pochybení navrhnou možná řešení,“ říká Sylvie Kloboučková, vedoucí Právní poradny Transparency International.

O dalších detailech monitoringu předvolebních kampaní se dočtete v naší novince.

„Chcete mít přehled o aktuálním dění a znát naše nejnovější stanoviska? Sledujte náš Facebook nebo Twitter @Transparency_CZ či přímo @David_Ondracka.“

 

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky