Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Svatojánské slavnosti 2015 už dnes

Dnes dopoledne začínají letošní „naválie“ – Svatojánské slavnosti Navalis 2015.
Svátek má třísetletou tradici a odvíjí se od úcty k českému patronu a světci Janu Nepomuckému. Svátek s procesím a mnohými atrakcemi byl vždy velmi oblíbený, zejména v 18. a 19. století. Tradice „vodních slavností“ na Vltavě byla obnovena v r. 2009 a velký zájem veřejnosti snad napovídá cosi o hlubokém podvědomí a historickém zakořenění české společnosti.

Na jakou slavnost se  můžeme těšit v roce 2015?
Na tradiční trhy od 10h, folklorní festival od 11h, Jízdu králů v 15h, slavnostní mši s procesím, regatu historických a dračích lodí a barokní koncert na Vlatvě. Slavnost bude ukončena ohňostrojem na Vltavě ve 22h.
Podrobný program s uvedením míst a časů najdete ZDE.

Počátky slavnosti Navalis spadají do poloviny století sedmnáctého a připomínají Johánka( Jana) z Pomuku, statečného a vzdělaného kněze, umučeného ve 14. století z politických důvodů, jehož mrtvé tělo hodili jeho kati do Vltavy. Jan z Pomuku byl svatořečen v r. 1729 a jako Sv. Jan Nemopucký se stal národním světcem, patronem České země a ruku v ruce též hrdinou mnoha legend a lidových vyprávění. Socha sv. Jana jako ochránce poutníků a patrona vod je nedílnou součástí barokní krajiny Čech a Moravy a dodnes ji potkáváme zejména na rozcestích a na mostech.

zdroj: http://sochapodvodou.cz, http://www.navalis.cz/
náhledové foto: http://www.praha.eu

Ústředním bodem svatojánských slavností je slavnostní mše svatá, kterou bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 18.00 hodin celebrovat pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Ze svatovítské katedrály vychází v 19.00 hodin svatojánské procesí. Jeho účastníci se za zpěvu litanií ke sv Janu Nepomuckému odeberou na Karlův most. Ponese se již tradičně relikviář s ostatky světce. U sochy sv. Jana Nepomuckého bude pronesena modlitba a budou se číst úryvky ze stížnosti arcibiskupa Jana z Jenštejna papeži Bonifácovi IX. Pouť bude ukončena pobožností od 20.15 hodin v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí.

Stejně jako v loňském roce se při příchodu procesí na Karlův most od 20.15 hodin uskuteční slavnostní přehlídka historických a dračích lodí. Regata se pojede mezi Mánesovým a Karlovým mostem do míst, kam byl před staletími Nepomucký svržen. Poté bude od 21.00 hodin následovat barokní koncert přímo na hladině řeky, který přiblíží atmosféru barokní Prahy.
zdroj: http://www.apha.cz/svatojanske-slavnosti-navalis-2015

 

 

Související příspěvky