Stát versus jeho občané. Jak bude pokračovat občanská žaloba na selhávání státu při řešení klimatické krize?

Ministerstva se zříkají své odpovědnosti za řešení klimatické krize. Městský soud jejich nečinnost posvětil, navzdory soudní praxi v zahraničí. Občané budou hledat nápravu u Nejvyššího správního soudu a poté u Ústavního soudu.

Městský soud v Praze dne 25. 10. 2023 zamítl tzv. klimatickou žalobu, kterou společně podal stejnojmenný spolek, obec Svatý Jan pod Skalou a několik jednotlivců proti čtyřem ministerstvům. Městský soud se musel řídit právním názorem Nejvyššího správního soudu, který jeho loňské rozhodnutí v únoru tohoto roku zrušil a věc mu vrátil k novému projednání. Soud při dnešním projednání nenašel dostatečně konkrétní zákonné povinnosti, které by žalovaná ministerstva svým přístupem k ochraně klimatu porušovala.

Ministerstva při jednání uvedla, že plní vše, co po nich vyžadují předpisy Evropské unie.
Soud ponechal bez povšimnutí, že tak činí pozdě a bez jakékoliv snahy nastavit vlastní dostatečné závazky.

Tisková zpráva spolku Klimatická žaloba ČR
V Praze 25. 10. 2023

Veškerá naše činnost by nebyla možná bez podpory dárců. Na kasační stížnost a následnou ústavní stížnost v nejbližších dnech začneme sbírat příspěvky a věříme, že se nám potřebnou částku podaří sehnat. O zahájení kampaně vás budeme ještě informovat, přispět však můžete již nyní na náš transparentní účet či na naši kampaň na Darujme.cz

 

Předchozí k tématu v ON:

Klimatická žaloba se vrací k Městskému soudu v Praze. Vyjádření spolku k rozsudku Nevyššího správního soudu

Související příspěvky