Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Stát stále tlačí jaderná úložiště bez ohledu na názor obcí. Příprava „atomového zákona“ pokračuje

„Přestože poslanci hospodářského výboru podpořili konkrétní pozitivní návrhy zlepšující vládní návrh zákona o úložišti, stále nám zásadně chybí splnění slibů o účinném zapojení obcí do procesu rozhodování o hlubinném úložišti. A bohužel i ze spolurozhodující role Parlamentu se může stát jen čistě formální zapojení bez vlivu na vládní rozhodnutí. Poslanci ale stále mají šanci potřebné změny provést.“

Hospodářský výbor Parlamentu dne 22. 6. 2023 projednal „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“. Poslanci výboru odhlasovali svoji podporu několika úpravám, které v případě přijetí na plénu z pohledu obcí vylepší vládní verzi.

Avšak návrh na souhlas dotčených obcí s umístěním úložiště, který by zajistil respektování zájmů obcí a jejich občanů, jak je požaduje i atomový zákon, mezi nimi není. Naopak by podle poslanců mělo dojít k omezení původně navrhované role Parlamentu spolupodepsat se pod rozhodnutí o umístění stavby konečného hlubinného úložiště.

Požadavek obcí na spolurozhodování o tak mimořádné stavbě je princip běžně používaný v mnoha demokraticky vyspělých zemích a rozhodně pak v těch, kde již pokročili v povolování úložiště, jako je Finsko nebo Švédsko. Finsko i další státy navíc do rozhodnutí o úložišti rovněž zapojují své parlamenty.

V České republice představitelé obecních samospráv reálně nemají příliš možností, jak obhajovat zájmy svých občanů při rozhodování státu o úložišti, které výrazně zasáhne do života jejich i mnoha budoucích generací…

Celou informaci najdete v Ekolistu:
Platforma proti hlubinnému úložišti: Mezi schválenými návrhy hospodářského výboru požadovaný souhlas obcí s úložištěm chybí

Náhledový obrázek:

https://www.platformaprotiulozisti.cz/

 

Tématu se dlouhodobě věnujeme v ON, poslední předchozí a další odkazy:

Jaderný odpad na věčné časy, nebo to bude za pár let jinak?

 

Související příspěvky