Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Konečně proměna zemědělské krajiny? Nenápadná naděje do roku 2030

Velké lány jsou možná nejviditelnějším rysem zdejšího venkova. Průměrné jihočeské pole měří čtyřikrát více než za hranicí v Horních Rakousích. Čtvrtina z našich lánů je dokonce větší než půl čtverečního kilometru. Napříč Českem vznikla poněkud bezútěšně monotónní krajina.

Nová vláda do svého programu vložila klauzuli, že přinejmenším „desetina zemědělské půdy bude do roku 2030 aktivně chránit opylovače a celkovou biodiverzitu“.

Dodatek pak přibližuje, že se tím myslí „meze, nárazníkové pásy, větrolamy, úhory“. Leckomu to celé možná zní jako běžný úřední výčet, pokud ten záměr ale vyjde, může Česko za osm let vypadat úplně jinak než dnes…

… Každopádně se členění polí nejspíš stane přelomovou událostí. Pokud se jej podaří provést smysluplně, mohlo by české krajině přinést největší proměnu od dob kolektivizace. Nicméně změní samozřejmě také zemědělství. Stát by proto měl zároveň farmářům pomoci, aby se novým podmínkám přizpůsobili… Protože obnově české krajiny se nejlépe povede, pokud bude součástí postupné, pozvolné, klidné, ale soustavné proměny ekonomických pobídek.

Celý rozbor Vojtěcha Koteckého
Tohle tady od kolektivizace nebylo. Stát potichu slibuje obnovu krajiny
z 11. 1. 2022 na Aktuálně.cz ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky