Radnice městské části Praha 21 se snaží, aby nepohodlní zastupitelé, kladoucí dotazy nebo předkládající body k projednání, nemohli pro obec pracovat a účastnit se jednání zastupitelstva stejně jako nepohodlná veřejnost.
7 zastupitelů ze 17 bylo tento týden vyřazeno z jednání ZMČ poté, co si starosta a spříznění zastupitelé dohodli v historii MČ dosud neslýchaný termín, načež jej oznámili tak pozdě, že část veřejnosti a zastupitelů nemohla s ohledem na své pracovní závazky přijít.
„Jako zastupitel chci pracovat ve prospěch obce. To by měl být společný zájem nás všech zastupitelů. Když nám neumožní účastnit se zasedání, na kterém jsem dokonce předkladatelem návrhu, to mi dost vadí. Nechápu, jak to, co se dnes děje, naší MČ prospěje“ říká Ing. Michael Hartman, zastupitel za volební sdružení nezávislých kandidátů Otevřený Újezd, které se ve volbách umístilo hned druhé za hnutím ANO 2011 s 21% volebních hlasů.
„Veřejnost je na tom ještě hůř. Zastupitelé mají nárok na uvolnění ze zaměstnání, pokud se o termínu jednání dovědí včas. Zákon stanoví lhůtu 7 dnů. Občané takovou možnost nemají. Pro veřejnost je čas 8:00 problematický i kdyby se to dověděli včas a ne jako nyní dopředu jen 3 pracovní dny. Žádná radnice, ani ta nejhorší, takovouto věc občanům zatím nikdy neudělala“ pokračuje Michael Hartman. Bez možnosti zapojení veřejnosti, která je v naší městské části často odborně na velmi vysoké úrovni, kvalita veřejné správy a veřejného prostředí rychle degraduje.
V pondělí 29.6.2014 v 8:00 pokračovalo jednání zastupitelstva ze dne 22.6.2015. Jednání 22.6.2015, zahájené v 17:00, nestihlo projednat od března nahromaděné body ani do pozdních večerních hodin. Předchozí výzvy zastupitelů, aby starosta konal jednání zastupitelstva častěji, nevyslyšel. A to přesto, že v okolních městských částech se konají častěji a sám před volbami častější zastupitelstva sliboval. Dokonce hovořil o termínu jednou měsíčně.
Na přerušeném jednání přes dotazy opozice odmítl starosta sdělit přesný termín pokračování. Následně svolal jednání na úřední desce jen 3 pracovní dny předem. Zákon o hlavním městě Praze i jednací řád Magistrátu přitom hovoří o minimálně 7 dnech. Pro řadu zastupitelů s výjimkou starosty, který si takto udělal jednání v rámci vlastní pracovní doby, a koaličních zastupitelů, kteří se s ním na termínu předem domluvili, je uvolnění z pracovních závazků takto narychlo problém . Tomu odpovídá skutečnost, že pouze jeden z celkem 8 zastupitelů, kteří nejsou přímo napojeni na koalici, mohl přijít. A to jen proto, že zastupitelka Juřenová (ODS), je zaměstnána přímo na Úřadě MČ. Na pořadu jednání přitom byly dosti důležité body jako je rozpočet obce a účetní závěrka, kde veřejná kontrola občany a opozicí by byla více než žádoucí.
Proti postupu protestovali hned po vyhlášení všichni opoziční a dokonce i někteří koaliční zastupitelé dopisy i tiskovou zprávou. Zdá se však, že nebylo zájmem koalice umožnit zastupitelům práci, ani účast veřejnosti, a to i za cenu rozporu se zákonem.
Starostou MČ Praha 21 je Zdeněk Růžička (ANO 2011) zvolený v listopadu 2014 do funkce satorsty koalicí ANO 2011, ČSSD, TOP09 a Pro Prahu.
Otevřený Újezd je sdružením nezáviských kandidátu usilujících o otevřený a kompetentní úřad, transparentnost a proti přepolitizaci veřejné správy na místní úrovni. V minulém období se mu v koalici s TOP09 a ČSSD podařilo prosadit zvěřejňování smluv na internetu, grant EU na elektonizaci agend úřadu s cílem zveřejňování dat, zavedení videopřenosů a videozáznámů ze zastupitelstva, vydávání výroční zprávy o činnosti odborů úřadu, zavedení Místní Agendy 21 pro řízení MČ ve spolupráci s veřejností na základě strategických plánů a začlenění MČ Praha 21 do asociace Zdravých měst.
Kontakty:
zastupitelský klub za Otevřený Újezd, Praha 21
mail: info@otevreny-ujezd.cz
web: www.otevreny-ujezd.cz , https://otevrenenoviny.cz
Praha 21, 2.7.2015
Tisková zpráva Otevřeného Újezda
2 komentáře
zviratka a petrovsti
Dobrý den. Jak často svolávala jednání zastupitelů minulá radnice? Dělal vám tehdy opozice takové obstrukce při jednání? Díky za odpověď.
Michael Hartman
Dobrý den, obstrukcemi myslíte, že někdo předkádá vlastní návrhy ? Například: Řešení školního psychologického pracoviště, Zavedení jasně definovaného transparentního procesu vydávání souhlasů odboru majetku a investic ke stavbám, Schválení plánu VHČ na rok 2015 (stále neschálen), atd, atd …. ne, tak to zpočátku a prakticky nikdy minulá opozice nedělala. A koalice by byla za to vděčná, kdyby opozice přicházela s konstruktivními návrhy. Pokud vím, tak k tomu stále vybízela. Opozice místo toho dělala skutečné obstrukce, vkládala body typu: odvolání starosty, dovolání místostarosty,…, nefunkční Finanční výbor …vše vždy bez podkladu, důvodové zprávy, až přímo na jednání. A často se v zamečné a nevěcné diskusi, protože chyhběl podklad, ukazovalo, že se návrh vůbec nezakládá na faktech. Na rozdíl od dnešních návrhů nezávislých zastupitelů (slovy koalice „opozičních“ – ale co je např. na požadavku Schálení plánu VHČ opozičního?). K jednání chodí doplňující body včas předem a mají standardní materiály. Teprve ke konci minulého období přišel s prvními návrhy tohoto typu, například ve věci hazardu, pan Duchek jako určitá první vlaštovka. Co je na tom špatného či opozičního nebo dokonce obstrukčno, jak slýcháme, pokud nekoaliční zastupitelé ve propěch MČ pracují a vymýšlejí návrhy na zlepšení?
Zastupiteltvo se scházelo v poslední celý dokončený rok koalice (2013) 6x do roka. Plus se konala veřejná fora a kulaté stoly, např. v roce 2013 k Hodnovské, takže tyto příležitosti pro občany doplnily zastupitelstva na cca přes 10 akci do roka. Body typu „Hodkovská“ a „Ochozská-Druhanická“, které by dříve zabraly celou jednu akci (2-3 h) probíhají dnes pro občany „náhradním způsobem“ přímo na zastupitestvech, kde bohužel logicky zabraly značný díl jednání. Ćas potom zastupitelům chybí pro jiné body. To je chyba starosty. Buď má dělat zastupitelstva častěji (jak dokonce sliboval) , nebo reagovat na občany a dělat pro témata, ve kterých ho bombardují (dle vyjádření občanů z jednání mesíce či týdny předem se marně usilují s ním setkat), samostaná veřejná projednání.
Navrhnu po zkušenostech z minulých 2 jednání ZMČ nezávislým zatupitelům publikovat materiály do programu předem veřejně, například na ON (Otevřené Noviny), ať občané sami posoudí, zda jsou obstrukčí či užitečné. Dnes naše návrhy koalice ignoruje a vnímá jako obstrukční. Zjistil jsem, že je dokonce vůbec nečte! Tím ale poškozuje MČ. Nám pak nezbyde než věci, o kterých jsme přesvědčení, že jsou pro MČ užitečné, opakovaně předkládat, a to tak dlouho, dokud se nad nimi koalice alespoň nezamyslí a nepřečte si důvodové zprávy. A v ideálním připadě dokonce i věcně sdělí, proč takovou či jinou věc chce nebo nechce.
Je snaha přimět koalici k zodpovědné zastupitelské práci (přečtu si návrhy každého zastupitele, ne jen svoje. A zaujmu fundované stanovisko) obstukce?