Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Spojení hudbou a dva artefakty z fragmentů hudebních nástrojů. Česká filharmonie oslavila 125. narozeniny v druhém kovidovém roce 2021

Na začátku letošního roku slavila Česká filharmonie své 125. narozeniny. Jubileum připadlo na dobu, kdy byly kvůli pandemii uzavřené koncertní síně. Nebylo tak možné uspořádat žádné velkolepé události, mimořádné koncerty ani den otevřených dveří v Rudolfinu. Slavilo se proto alespoň symbolicky, virtuálně.

Jedním z vrcholů oslav se stal reklamní spot s názvem Spojení hudbou. Jeho hlavním motivem byla imploze, tedy zpětná exploze hudebních nástrojů. Režisér Martin Krejčí chtěl poukázat na sílu, s jakou hudba může spojovat, a vyjádřit, že hudba nám díky své čistotě může pomoci překonat marasmus a chaos, ve kterém právě žijeme.

Pro dosažení maximálního efektu bylo do videa třeba „obsadit“ skutečné hudební nástroje. Pro někoho šokující myšlenka dala možnost posledního vystoupení vyřazeným a již nepoužitelným instrumentům. Česká filharmonie je získala od základních uměleckých škol z celé republiky, od výrobců a distributorů hudebních nástrojů i od svých vlastních členů.

„Ačkoliv jsme získali nástroje tak jako tak určené k likvidaci, nebylo nám při jejich destrukci vůbec dobře,“ přiznal generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Ale protože když něco končí, něco nového začíná, oslovili jsme konceptuální umělce Krištofa Kinteru a Richarda Wiesnera, aby se pokusili vdechnout fragmentům nástrojů nový, nehudební život v hmotném světě.“…

Krištof Kintera vytvořil dílo s názvem Musica Numquam Moritur (Hudba nikdy nezemře). Fragmenty hudebních nástrojů doplnil o dřevo, polyester, ocelovou konstrukci a plátkové stříbro. Dal tak vzniknout monumentálnímu erbu neboli domovnímu znamení… Erb Krištofa Kintery je možné vidět ve foyer balkonu vlevo od Dvořákovy síně…

Richard Wiesner vytvořil dílo s názvem Chron. Zdánlivě nesouvisející kusy hudebních nástrojů zafixoval betonem… Chron váží více než 700 kilogramů a je bezmála 3,5 metru dlouhý. Jeho doprava do Rudolfina si žádala sedm stat(eč)ných mužů a ohromné množství síly a koordinace do posledního milimetru. Dílo čeká na návštěvníky ihned za hlavním vstupem do Rudolfina z náměstí Jana Palacha… Toto umělecké dílo v sobě skrývá ještě jeden překvapivý rozměr. V rámci benefiční aukce bude rozděleno na několik částí – řezů, a odkryje tak další vnitřní struktury, které zatím zůstávají schované v betonu. ..

Oba artefakty budou v Rudolfinu vystaveny až do konce letošního roku, a prohlédnout si je tak mohou všichni návštěvníci koncertů ve Dvořákově síni. Následně budou díla vydražena a výtěžek poputuje do základních uměleckých škol na podporu hudebního vzdělávání.

Patronem objektu Krištofa Kintery je Galerie Zdeněk Sklenář a objektu Richarda Wiesnera Galerie Miroslava Kubíka v Litomyšli.

Přečtěte si celý zajímavý článek s bohatou fotodokumentací
v Magazínu České filharmonie, listopad 2021 ZDE.

Související příspěvky