Je záměrem politiků psát špatné zákony nebo je to „jen“ neschopnost?
Oboje je špatná zpráva.
AKTUALIZACE: podcast Vinohradská 12
Soudci nesabotují boj proti pandemii, ale hájí principy právního státu, říká reportérka Respektu
K poslechu i přepis rozhovoru ZDE.
Původní z 28. 7. 2021:
Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné, Nejvyšší správní soud (NSS) v úterý (27. 7. 2021) proto opatření zrušil.
Zásah má odloženou účinnost, vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, tedy od jeho doručení oběma stranám. Ministerstvo tak bude mít čas reagovat a odůvodnění případně doplnit. Podle NSS úřad dosud „systematicky ignoruje“ jeho rozhodování. Příště už by tak soud mohl rušit opatření hned, bez odkladu, který přiznal nyní. Verdikt je dostupný na úřední desce…
Podle NSS má opakované nerespektování závěrů soudu za následek právní nejistotu. Důsledkem jsou také zbytečně vynaložené náklady státu na prohrané soudní spory a zahlcování systému správního soudnictví, kdy NSS opakovaně poukazuje na stejná pochybení…
Celá zpráva ČTK v HN 27. 7. 2021 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
Související:
„Celá idea veřejné správy v demokratickém státě stojí na tom, že orgány státní správy dodržují zákon a řídí se rozhodnutími soudu, a to teď zcela nepokrytě padlo. To by bylo ještě před nedávnem skandální – nejde jen o COVID, ale o vztah mezi občanskými právy a státní mocí obecně.
Myslím, že kdyby v jiném státě nebo v dřívějších časech jakýkoliv ministr 30x prohrál u soudu ve věci takto masivních zásahů do svobod, musel by odstoupit, nebo by byla vládě vyslovena Sněmovnou nedůvěra, a ještě by někoho stíhali pro zneužití pravomoci veřejného činitele.
Ale normální časy nyní nemáme. Snad budou obnoveny,” uvedl právník Ondřej Dostál (který už loni podával kvůli pandemickým opatřením žaloby a uspěl).
Vláda svými protikoronavirovými kroky zase zkomplikovala lidem život, aniž by jim dala čas se na to připravit. Nejnověji jde o povinnost pro lidi cestující z dovolené z Řecka. Koncem minulého týdne se dozvěděli, že v pondělí hned po návratu nastupují pětidenní karanténu. Aniž by je kdokoli varoval, aby si to například zařídili v práci.
… vláda rozhodla o pětidenní karanténě v případě Řecka. Pro návrat z dovolené v Chorvatsku kabinet takové podmínky nenařídil. Přitom německá média posledních pár dní varují, že situace v Chorvatsku není dobrá. Německý list FAZ napsal: “Chorvatská turistická sezóna 2021 je v nebezpečí, protože pobřeží se změnilo na oranžovou, masky se téměř nenosí a jen málo občanů je očkováno.”
Je to už poněkolikáté, kdy se lidé v České republice kvůli Babišově vládě ocitají v situaci, kterou již v uplynulém roce zažili.
Popsali jsme, že ministerstvo zdravotnictví opakovaně tají strategii pro případnou podzimní vlnu. Premiér zase předem našel viníka – letos to jsou mladí lidé.
A do třetice si lidé museli připadat, že žijí ve smyčce poté, co vláda v červnu zavedla testování zdarma. Aplikace na certifikáty, kterou měla Babišova administrativa dodat, zase nefungovala. A jednotlivá odběrová střediska čekala na metodické pokyny, které mělo dodat ministerstvo zdravotnictví. Do té doby odmítala testovat zdarma.
Celý článek
Ve smyčce: Vláda škrtí zemi nezákonně. A nepřestane s tím
z 27. 7. 2021 na Neovlivní.cz ZDE.
Související z Notesu Deníku N dne 27. 7. 2021:
Takhle by to opravdu nešlo. Zdá se, že samotní soudci už jsou z toho, jak volně si lidé ze Strakovky vykládají právo, poněkud zoufalí. „Ze strany ministerstva jde o podrývání právního státu. My jen chceme, aby splnili zákonnou povinnost podle pandemického zákona. Ale ministerstvo to opakovaně ignoruje,“ řekl kolegovi Lukáši Prchalovi soudce Nejvyššího správního soudu Petr Mikeš, předseda senátu, který dnes verdikt vynesl.
Pravidla pro Orbána i Babiše. S tím, jak mnozí politici vládnoucí v postkomunistických zemích využívají svou moc, má problém i Brusel. Není divu. „Jde o exkluzivní klub, který stojí a padá na principech právního státu,“ vysvětluje v komentáři politolog Jiří Pehe. Jednoduše si nemůže dovolit ignorovat fakt, že je Orbán, Kaczyński či Babiš ostentativně porušují či překrucují ve svůj prospěch.
Úplně výjimečná výjimka. A často ani nemusí jít o porušování zákonů, aby člověk nad ministerskými kotrmelci kroutil nechápavě hlavou. Resort zdravotnictví minulý měsíc oznámil, že všechny nově dovezené samotesty mají mít od července posouzení Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo laboratoře uznávané Evropskou komisí. Prostě žádné výjimky. Jenže si to zase rozmyslel a teď bude rozhodovat o výjimce na dodávku milionů testů do škol, zjistily Iva Bezděková a Zdislava Pokorná. Shodou okolností od firmy, jejíž majitel se léta zná s ministrem Adamem Vojtěchem. No, to bude asi náhoda…
A co byste doporučil na klouby, pane Šlachto? Vše se ovšem zásadně změní, až se k moci dostanou nové, dosud neokoukané strany. Tedy minimálně to jejich protagonisté slibují, kudy chodí. Člověk by si řekl, koho asi tyto slibotechny mohou oslovit. Tak třeba v případě Roberta Šlachty na tuto otázku odpovídá na partnerském webu Investigace.cz Josef Šlerka. Ti, kdo šéfa Přísahy sledují na Facebooku, jsou převážně obdivovatelé Miloše Zemana, čtenáři tweetů Jiřího Ovčáčka, lidé – zejména ženy – vyhledávající na internetu různé „babské rady“ a národovci. A (ne)překvapivě se jeho příznivci mísí s fanoušky Babišova ANO.
Zvolna, slečno Lipovská. Ještě těžší kalibr je Volný blok někdejší prezidentské kandidátky za KSČM Jany Bobošíkové, za nějž se rozhodla kandidovat členka Rady ČT a hlasitá kritička současné veřejnoprávní televize Hana Lipovská. Jak se na její kandidaturu dívají poslanci z jiných stran? To zjišťovala Bára Janáková.