Dobré zprávy:
Úvodní stránka 30 NÁZOR 30 Slavíme svobodu. Kdy se pustíme do vyrovnání s vlastní temnou minulostí?

Slavíme svobodu. Kdy se pustíme do vyrovnání s vlastní temnou minulostí?

Jeden z oblíbených mýtů je mýtus obětního beránka. Představa, že my jsme ti hodní a že jsme v roli oběti – jednou Německa, podruhé Ruska. Toto je asi nejtemnější událost českých dějin a je z kolektivní paměti totálně vytěsňována.

Česká televize odvysílala nový dokument Postoloprty 1945 – česká odplata, výsledkem může být bouřlivá debata i hluboké ticho. „Sám jsem zvědav, jak to zarezonuje a jak se diskuse povede. Pokud se povede,“ říká dramaturg České televize Patrik Diviš.

Hodinový dokument vracející se k největšímu poválečnému masakru civilního obyvatelstva na českém území odvysílala Česká televize v premiéře 8. listopadu 2022 na ČT 2 ve 21:50.

Jde o dílo přístupné široké veřejnosti ani ne tak vysílacím časem, jako hlavně dlouhými hranými pasážemi. Ty mají filmové parametry, nerekonstruuje se v nich však přímo vraždění stovek Němců, nýbrž průběh vyšetřování komisí tehdejších poslanců.

Přebytek natočeného materiálu Česká televize koneckonců využije i jinak. V souvislosti s dokumentem o Postoloprtech připravila i čtyři patnáctiminutové díly o historii česko-německého soužití, přičemž až poslední část je věnována poválečnému odsunu.

Celou recenzi Roberta Břešťana, včetně souvisejících odkazů,
najdete na HlídacíPes.org, 8. 11. 2022 ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

Související k tématu:

Staly se neodpustitelné věci… aneb Masakr sudetských Němců na Podbořansku

Poválečné masakry českých Němců na českém území

Vlna sebevražd a brutality otřásla po válce Mosteckem a Žateckem

Zmizelá vesnice s děsivou minulostí. Hrůza obyvatel Libkovic byla doslova hmatatelná

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

2 komentáře

 1. Je s podivem, jak t.zv. „Česká“ televize formuje úhel pohledu na odsun občanů 3.Říše, kteří nebyli schopni prokázat svou morální zachovalost k Č.S.R. Proto se sluší připomenout fakta, nepodléhající úhlům pohledu obou stran:
  – po osvobození se na území Č.S.R. nacházelo 3 mil. obyvatel, kteří neměli protektorátní občanství, ale občanství 3.Říše, která rozpoutala zatím nejkrvavější konflikt v dějinách lidstva a která oficiálně razila doktrínu t.zv. „konečného řešení“ t.zv. „nečistých ras“ a za tím účelem zřídila zařízení určená k jejich vyhlazení.
  – Postupimská konference, aby zabránila lynchování Říšských občanů na bývalých okupovaných územích, stanovila jejich odsun (původním zněním „transfer“)
  – říšští občané kteří mohli doložit t.zv. „morální zachovalost“, byli z odsunu vyjmuti, tedy princip t.zv. „kolektivní viny“ je účelová lež.
  – protektorátní občané, kteří se zvlášť závažně dopustili spolupráce s Říší, která vedla k popravám českých vlastenců v odboji, byli odsouzeni často i k hrdelním trestům (viz (*)) a proto není divu, zatímco na osoby podléhající odsunu, se už zákony Č.S.R. nevztahovaly, protože ty podléhaly zacházení podle mezinárodních smluv.

  …není tedy s podivem, že pozůstalí po zavražděných chápali mezinárodní úmluvy jako nespravedlnost a brali spravedlnost do rukou vlastních. Kdo sám jsi bez viny, hoď kamenem.

  (*) – není bez zajímavosti, že jeden občan Újezda n. Lesy, občanským povoláním policejní vyšetřovatel, napsal knihu:
  https://www.cbdb.cz/kniha-372346-byl-jsem-brnenskym-katem
  která zachycuje, kolik těchto případů bylo. Mě samotného to překvapilo, protože z dětství mám zkušenost, kdy jsem se potkával s člověkem, který udal zchůzku Oldřicha Pechala se svým tatou v Chřibských lesích, Němci popravili celou rodinu Pechalovu i Žižlavských, ale ten člověk si odseděl trest a vrátil se znova do společnosti.

  Proto je mi poválečná Č.S.R. velkým vzorem a návrat k tehdejším Národně socialistiským poměrů Dra.E.Beneše, by byl pro sočasnou ČR konečně přístavem klidu a návratu občanské společnosti. Bohužel však pamětníci vymírají a nálady v některých zemích Evropy jsou jitřeny a znovu se tam smí používat symboly černého slunce a váleční zločinci jsou tam oslavováni jako národní hrdinové. Tento vzestup Německého revanšismu nemůže vést k ničemu jinému, než ke konečnému vyhlazení lidstva jako druhu, v konfliktu, který už nebude nikdy překonán.

  • Zita Kazdová

   Ahoj Juro, díky za názor, jako obvykle mám jiný pohled než Ty :-).
   Jen pro pořádek: Otevřené noviny dlouhodobě podporují českou veřejnoprávní televizi a rozhlas. Jejich zpravodajství i publicistiku považuji za jeden z důvěryhodných zdrojů informací.
   Nálepkování a démonizace ČT a ČRo, či jiné projevy dezinfoscény, se proto v ON vyskytují pouze v komentářích (a to velmi zřídka), které nereprezentují názor ON, ale pouze svého autora.
   ZK

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Pozvání z Úval na Den Země na Klepci ve středu 29. března 2023