Sbohem popelnice a skládkování, budoucnost je v recyklaci, adresných svozech a evidenci odpadu

Česká republika se rozhodně dočká pozitivní změny v odpadovém hospodářství. Od roku 2030 bude platit zákaz skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů. Postupně se změní i výše poplatku za ukládání komunálního odpadu na skládky –  a to o 400 %.

Je na čase přejít na efektivní alternativní systémy, které nejen přispívají ke zvýšení podílu vytříděného odpadu, ale jsou i ekonomický výhodné a společensky přijatelné.  Toto rozhodnutí je především na jednotlivých obcích, ale nedoporučujeme ho odkládat: opravdu může být něco víc příjemné, než být na špici přicházející cirkulární ekonomiky a o krok napřed?

Důležité a praktické informace, se kterými odcházejí zástupci obcí ze seminářů PAYT Tour:

  • Do roku 2030 musí všechny členské státy EU snížit skládkování směsného komunálního odpadu na 10 %.
  • Obavy se vzniku černých skládek jsou zbytečné – podle praktických zkušeností se jedna o dočasný jev s nárůstem množství skladek o 1 % oproti původnímu stavu.
  • Důležité je monitorovat skutečnou produkci odpadů a snižovat množství směsného komunálního odpadu. Díky reálným datům je možné nastavit dílčí cíle, které vedou ke snížení nebo zafixování současných nákladů i přes navyšující se ceny za skládkování.
  • Upustit od paušálních plateb a přejít k systému PAYT. A to jak na úrovni obce, tak jednotlivců. Adresné svozy a evidence tříděného a časem i směsného komunálního odpadu je správnou cestou.
  • Přijmout ekonomické principy řízení odpadového hospodářství a to při současném zachování ekologických hledisek.
  • Investovat do osvěty a to jak na úrovni zastupitelstva obce, tak technických pracovníků či tak do obyvatel. Environmentální osvěta jde ruku v ruce se změnami v nakládání s odpady.

Aktuálně běží 68. výzva k čerpání prostředků z fondů Operačního programu Životní prostředí, díky které mohou jednotlivé obce zažádat o podporu pro změnu odpadového hospodářství. Finálním datem pro podání jednotlivých grantových žádosti je 31. 7. 2017. Více informací o tom, na co si dávat pozor pří podávaní jednotlivých žádostí také zazní v rámci všech seminářů PAYT TOUR.

 

Seriál přednášek je za polovinou, zbývá ještě šest měst.
Více informací o akci najdete zde: http://mzp.cz/cz/payt_tour_2017
Event na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1733486350276624/

 

zdroj: NSZM

Související příspěvky