Sbohem české sociální demokracii západního střihu…?

Listopadový názorový sešup předsedy vlády a ČSSD Bohuslava Sobotky je tristní pro všechny, kdo doufali, že skutečná moderní sociální demokracie západního střihu konečně dorazí do Čech a na Moravu. Sobotka ve vládě tři roky představoval i jakousi naději na vymanění českých sociálních demokratů z dědictví Opoziční smlouvy (Neovlivní 2016 ZDE). Je to pryč. Naděje na očistu od překonaných myšlenkových vzorců a vlivových skupin se rozplynuly během pár listopadových dní. Po volební „sebereflexi ČSSD“ zůstává ropák Mládek (ČTK 2016 ZDE), přichází motolský „kulich“ Ludvík („korupce je normální“ z r. 2011 ZDE) a nastupuje podpora Zemanovi  – posílení vlivové skupiny „lánských pučistů“ Haška, Chovance, Zimoly a Tejce (11 x lež v r.2014 v přímém přenosu ZDE).

4.11.2016

„…nemyslím, že naše budoucnost je v přimykání se k tomu, co představuje Miloš Zeman, protože to je cesta do minulosti. On jak stárne, stává se spíš takovým národně, konzervativně orientovaným politikem. Miloš Zeman se za ty roky hodně proměnil, asi i osobnostně. A myslím, že řadu svých dnešních názorů by v době, kdy byl předsedou vlády, neříkal. Není to cesta, jak by sociální demokracie mohla do budoucna získat nějaké mladší voliče…“ premiér Bohuslav Sobotka 4.11.2016 v Echo24 ZDE.

sipka-dolu

11.11.2016

Sobotka dnes oznámil, že prezidentu Miloši Zemanovi navrhne odvolání .. Dienstbiera a Němečka. Mají je nahradit poslanec Jan Chvojka, respektive ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Odvolaný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier naznačil, že se ho premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zbavil za sliby, že nebude mít ve volbě předsedy strany na březnovém sjezdu protikandidáta. Sobotka očekává na sjezdu „tvrdý demokratický souboj o to, kdo povede ČSSD do voleb“.
ČTK, 11.11.2016 ZDE.

“Změny ve vládě, které dnes ohlásil premiér Sobotka, vzdalují sociální demokracii od ideálu progresivní a liberální strany, kterou by podle svých vyjádření chtěla být. Jména nových ministrů Chvojky a Ludvíka naznačují, že se spíš bude prohlubovat rozkol ve vládě mezi ČSSD a ANO. Nucený odchod ministra Dienstbiera z vlády je nešťastný a naznačuje, že ČSSD je ochotna vyměnit důraz na lidská práva za klid ve straně. Strana, která dál drží ve vládě ministry Mládka a Chovance, tak vyslala progresivnímu a liberálnímu voliči jasný vzkaz, že jeho zájmy v parlamentu zastupovat nehodlá,” uvedl 11.11.2016 předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

 

sipka-dolu

14.11.2016

Pokud by si sociální demokracie před prezidentskými volbami musela vybírat mezi Michalem Horáčkem a Milošem Zemanem, podpořila by současného prezidenta – bez ohledu na jeho národně konzervativní tendence, které prý ČSSD nejsou blízké. V Otázkách Václava Moravce to oznámil stranický předseda a premiér Bohuslav Sobotka. Stejný Bohuslav Sobotka, který nedávno oznámil, že se jeho strana chce ucházet o mladé a liberální městské voliče, respektive tu jejich část, jež inklinuje k zeleným a pirátům, stejný Bohuslav Sobotka, kterého ve státní svátek vyzval Petr Pithart v hojně citovaném projevu k větší odvaze, stejný Bohuslav Sobotka, k němuž část veřejnosti upíná svoje naděje jako k jedinému relevantnímu politikovi, který je schopný postavit se Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi. Teď tedy nasypal další hrstku soli do jejich ran (poté, co se připojil k poníženému prohlášení ústavních činitelů k Číně a z vlády vyhodil oblíbeného ministra liberální levice Jiřího Dienstbiera).
Ondřej Štindl, 14.11.2016 v Echo24 ZDE.

sipka-dolu

otaznik-cerveny

 

Související příspěvky