Úvodní stránka 30 TÉMA 30 Data a výročí 30 Rudé století – 100 let KSČ. Pozvání na plenérovou výstavu na Kampě od 14. května do 1. srpna 2021. AKTUALIZACE
Rudé století
https://rudestoleti.cz/

Rudé století – 100 let KSČ. Pozvání na plenérovou výstavu na Kampě od 14. května do 1. srpna 2021. AKTUALIZACE

AKTUALIZACE 2. 8. 2021:

V úterý 3. srpna 2021 se na zahradě Werichovy vily uskuteční prezentace knihy Rudé století, která doplňuje stejnojmennou výstavu.
Publikaci představí za autory Jan Kalous a Petr Blažek.

Celá informace na praha.eu ZDE.

 

Původní z 21. 5.2021:

V pátek 14. května 2021 byla v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa zahájena výstava Rudé století, kterou připravilo Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století. Provede návštěvníky milníky a přelomovými okamžiky Komunistické strany, která byla založena roku 1921, v roce 1948 převzala moc a další čtyři desetiletí určovala osudy všech občanů Československa.

Výstava prostřednictvím textu i dobových fotografií a letáků připomíná okolnosti vzniku KSČ po rozštěpení sociální demokracie, bolševizaci strany v době první republiky, dobu okupace a ilegality, pronikání do státních struktur na konci války a v období krátce po ní, uchopení moci v únoru 1948, soudní procesy podle sovětských vzorů, období socialismu s lidskou tváří i utužení v době normalizace a následnou nejistotu, co si počít se sovětskou perestrojkou. Poslední panely připomínají nedávnou minulost strany, která se nevzdala ani komunismu v názvu, ani nepřijala skutečnou zodpovědnost za zločiny minulosti a ústy některých svých členů dosud hájí i nejkřiklavější porušování zákonnosti v 50. letech.

 

Připraveny jsou také doprovodné akce, diskuse a komentované prohlídky pro školy a veřejnost.

Vedle plenérové výstavy budou od 14. května 2021 zájemcům k dispozici také tematické webové stránky www.rudestoleti.cz.

Období komunismu bude reflektovat i festival dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní, který Muzeum paměti XX. století připravuje na listopad.

Zdroj: TZ pražské radní Hany Kordové Marvanové  ze dne 13. 5. 2021

 

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Česká republika má novelu energetického zákona se zavedením sdílení elektřiny a možností vzniku energetických společenství

Poslanecká sněmovna dne 1. prosince 2023 schválila ve třetím čtení novelu energetického zákona, tzv. lex OZE II. Jedná se o bez nadsázky revoluční změnu pro českou energetiku. Vyrobenou elektřinu mohou ...