Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Rostlinou roku 2024 je kosatec sibiřský. Je to náš domácí, původní druh – dnes ohrožený a chráněný

Česká botanická společnost vyhlašuje každoročně rostlinu roku.
Cílem je upozornit na ohrožené nebo jinak zajímavé druhy naší květeny a seznámit širokou veřejnost s jejich biologií, ekologií a případně i jejich ochranou.

Pro rok 2024 byl vybrán kosatec sibiřský, vědeckým jménem Iris sibirica.

Ačkoliv její jméno odkazuje na Sibiř, je tato nápadná, modře kvetoucí rostlina v České republice původním druhem. Přirozeně se vyskytuje od střední Evropy až po jezero Bajkal na vlhkých a střídavě vlhkých loukách, případně na vlhkých narušovaných půdách (daří se mu například na cvičných plochách v některých vojenských prostorech).

… Pod označením „sibiřské kosatce“ je pak na trh vedle kosatce sibiřského dodáván i další, podobný kosatec krvavý (latinsky Iris sanguinea), původní ve východní Asii, a řada kultivarů nejasného původu… V roce 2021 revize fotografií na webu iNaturalist.org zahraničním specialistou ukázala, že u nás tento druh zplaňuje již nejméně od roku 2003. Celou tu dobu byl přitom českými botaniky přehlížen a nalezené rostliny byly považovány za kosatec sibiřský…

Kosatec krvavý může pro náš původní a chráněný kosatec sibiřský představovat nebezpečí, pakliže se dostane na jeho lokality. Mezidruhové křížení totiž může vést k oslabení původních populací, v krajním případě až k jejich zániku…v roce 2024 se na kosatec sibiřský zaměříme, a spolu s ním i na jeho východoasijský protějšek kosatec krvavý a oba druhy představíme formou popularizačních článků i exkurzí. Zároveň uvítáme údaje o jejich výskytu, a to jak od botanické obce, tak široké veřejnosti.

Pozorování obou druhů z volné přírody je možné sdílet prostřednictvím aplikace iNaturalist.org, kde je budeme shromažďovat pod projektem Mapování sibiřských kosatců. Další možností je vyplnění formuláře na webových stránkách Rostlina roku a spolupracovníci projektu Pladias mohou zadat svá pozorování přímo do stejnojmenné databáze.

 

Celý článek najdete v Ekolistu, 3. 2. 2024:
Rostlinou roku 2024 je kosatec sibiřský, náš původní druh. Prohlídněte si, jak vypadá

Náhledový obrázek – detail z původní fotky, která je zveřejněna ve výše uvedeném článku:
Květy kosatce sibiřského.
Licence | Některá práva vyhrazena
Foto | Jitka Štěrbová / Česká botanická společnost

 

Související příspěvky