Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Instinkt funguje jen na základě hluboké zkušenosti aneb sledujte háďátko obecné

... Naše současné politické klima je stále nedůvěřivější vůči vědě a jejím nárokům na pravdu.

Jedním z mnoha příkladů je takzvané popírání klimatu. To, že USA měly nedávno prezidenta, který v přímém přenosu spekuloval o pití bělidla v boji proti COVID-19, je dalším groteskním příkladem, že je téměř směšné se o tom zmiňovat. Ve švédské politické realitě je běžnější přisuzování neúměrné váhy individuálním pocitům vůči společenským jevům, jako je „vnímání pocitu bezpečnosti“.

V současné politice se nízká úroveň vnímaní bezpečnosti považuje v podstatě za stejně závažnou jako skutečný nedostatek bezpečnosti.

Nejvíce se však bojí skupiny napříč všemi skupinami, které jsou statisticky nejméně ohroženy násilím (např. starší ženy žijící mimo velká města). Přesto by bylo politickou sebevraždou – na rozdíl od situace před 20 lety – snažit se uklidnit ty, kteří vnímají nebezpečí, argumentem, že jejich strach postrádá důvod. Dnes se „nízký práh pocitu bezpečnosti“ používá jako ospravedlnění pro najímání většího počtu bezpečnostních pracovníků a dalšího drahého bezpečnostního personálu.

Naše společnost nám bez větších výhrad říká: „Důvěřuj svému instinktu.“ Nikdo sice neříká „nevěřte oficiálním statistikám“ – to je však implicitně další krok následující po „důvěřujte svému instinktu“.

Jak ale ukazují vědecké experimenty, klíčová výhrada by měla znít úplně jinak: „Důvěřujte instinktu – pokud máte v dané věci rozsáhlé zkušenosti.“

 

Celý text Cecilie Verdinelli, švédské spisovatelky a onkoložky, najdete v Přítomnosti, 29. 1. 2024:
Poslechni instinkt, máš-li zkušenosti
Náhledový obrázek: háďátka obecná – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Varbuss.jpg

Související příspěvky