Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Rezavá plechovka ODS není k ničemu. Česko nutně potřebuje hluboké reformy ve všech oblastech života i fungování státu

„Neodpovídá to logice volebního cyklu a také to neodpovídá zájmům a volání voličů po nějakých razantních změnách.“

Budou vládní reformy pokračovat, nebo nebudou? Mají se zásadní změny v polovině vládnutí skončit a dva roky už jen hrát o přízeň voličů? A kterých voličů? Dva výroky, nejprve ministra financí Zbyňka Stanjury, pak i premiéra Petra Fialy (oba ODS), o konci reforem vyvolaly silnou protireakci u koaličních kolegů ve vládě…

Realita?

Vypůjčím si titulek iHned.cz, který cituje Daniela Prokopa, člena Národní ekonomické rady vlády (NERV):Vláda nemyslela na chudé, chybí jí vize hlubších reforem, říká sociolog Prokop.

V textu se dočteme: „Podle mě by náladu v Česku nejvíce zvedla cílenější pomoc zhruba třetině chudších rodin s dětmi – ať už v daních, sociálním tarifem energií či snížením poplatků za vzdělávání. A odvážnější a konkrétnější vize reforem ve vzdělávání, energetice a dalších oblastech, ke které se mohou upnout ti, kteří vlastní hospodaření zvládají.“

… Po opatrnických či přímo slabošských výrocích Stanjury a Fialy se to začíná měnit. Ozval se Vít Rakušan i Ivan Bartoš, ohradil se Marian Jurečka. A vlivný „řadový člen TOP 09“ Miroslav Kalousek vládě vzkázal: „Bez většího reformního úsilí se z toho srabu nedostaneme.“ Ti všichni a mnozí další jako Danuše Nerudová s koncem reforem nesouhlasí, nic takového si nepředstavují. Proč? Mají jiné voliče než ODS? Mají jiné představy o politice než politolog Fiala? Nemyslí si, že „naše společnost není nakloněna razantním změnám“?

Zjevně si to nemyslí.
Nebo prostě vědí, že se Česko bez reforem zastaví, nehne dál…

… Pro Česko zcela zjevně platí: udělat ze sebe uzavřenou, rezavějící konzervu nepřinese nadějnou budoucnost. Smysl má zůstat živým, měnícím se organismem, který odstraňuje to špatné, myslí na chudé a chudnoucí a hlavně se nebojí každého šustotu průzkumových papírů.

 

Celý článek Martina Fendrycha najdete na Aktuálně.cz, 15. 1. 2024:
ODS už není lídrem pětikoalice. Rakušan a Bartoš z nás nechtějí mít zrezlou konzervu
Náhledový obrázek: ilustrační (PublicDomainPictures.net)

Související příspěvky