Dobré zprávy:
Úvodní stránka 30 ZPRÁVY 30 Dobré zprávy 30 Domáci druh karase obecného se vrací do přírody zásluhou vědců a ZOO Praha. Ale pozor – zlatí karásci a ryby z domácností do přírody nepatří!

Domáci druh karase obecného se vrací do přírody zásluhou vědců a ZOO Praha. Ale pozor – zlatí karásci a ryby z domácností do přírody nepatří!

Přibližně stovka malých karasů obecných rozmnožených v Zoo Praha obývá od 3. listopadu 2022 rybník U Kamenného stolu v pražské Vinoři. Vypustili je tam pracovníci Zoo Praha a fakticky tím zahájili dlouho chystanou reintrodukci téměř vyhynulého druhu do tuzemské přírody.

Snažíme se přispět i k záchraně některých ohrožených druhů naší fauny – a jedním z nich je kdysi zcela běžný karas obecný. Dnes je v naší přírodě vzácností, a proto začínáme s jeho reintrodukcí,“
říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Lokalita byla pro účely vysazení karase obecného vybrána především díky své ekologické hodnotě – jde o průtočnou lesní nádrž s bohatou vegetací a absencí hospodářsky chovaných ryb. Podle ředitele Bobka je teď klíčové, aby to tak zůstalo. „Apelujeme na to, aby lidé do vod nevypouštěli ryby, které tam nepatří, například zlaté karasy. I vánoční kapři vhození do rybníka, kam jsme vrátili karase obecné, by však způsobili nenapravitelnou škodu,“ varuje.

 

Kompletní informaci najdete na webu ZOO Praha ZDE.

 

Předchozí v ON:

Pomůžete zachránit karase obecného? Přečtěte si, jak na to

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Pozvání z Úval na Den Země na Klepci ve středu 29. března 2023