„Nástup politika, který byl obviněn z trestného činu, do funkce premiéra znamená všem srozumitelné nebezpečí pro právní stát. Zatím však veřejnost přechází riziko, které vzniká demokracii, když prezident oznámí, že hodlá držet vládu bez důvěry sněmovny, v případě potřeby celé čtyři roky volebního období.
Trestně stíhaným politikem v čele evropského státu byl v letech 2008–2011 italský politik Silvio Berlusconi. Není však možné mimo Českou republiku najít premiéra, který by řídil zemi bez pověření sněmovnou. Výjimkou jsou úřednické kabinety v Bulharsku, které nastupují na pár týdnů či měsíců po pádu regulérní vlády s úkolem připravit předčasné volby..
Pouze v Česku je možné, že stranický premiér bez důvěry parlamentu může s pověřením prezidenta nastoupit na Úřad vlády a instalovat své lidi na ministerstva. Pokud posléze nedostane od sněmovny důvěru, může vládnout v demisi do té doby, dokud mu to bude prezident trpět. Případně do té doby, než se sněmovna umoudří a důvěru mu na druhý pokus odhlasuje…“ Petr Holub, 6.11.2017, Echo24, celý článek ZDE.
„Nad českou demokracií se stmívá. Z pohledu tuzemských voličů to není pravda, přinejmenším jde o předčasné obavy, zahraniční veřejnost však má přesně takový pocit.
Nejlépe dostupnou ilustrací je vystoupení Andreje Babiše v americké televizi CNN (odkaz na rozhovor CNN níže). „Co nám můžete říct dnes večer, abyste přesvědčil Evropu a víceméně lidi ve vaší zemi, že skutečně ctíte demokracii v České republice?“ ptala se redaktorka. Babiš odpověděl zeširoka. V záplavě slov zmínil, že vyhrál čtvery demokratické volby, považuje Evropu za skvělý projekt a hodlá bojovat za svobodu pohybu. Pak jeho tirádu redaktorka přerušila…“ Petr Holub, 10.11.207,Echo23, celý článek ZDE.
Těšíte se na programové priority babišovy vlády?
Kývnou Piráti na programové ústupky?
Jak minimalizovat riziko? „Kontrola moci a mocných“…
Rozhovor DVTV s pirátem Jakubem Michálkem z 9.11. , aktualizováno 11.11.2017 DOPORUČUJEME ZDE.