„Proč se s lidmi, kteří ukradnou něco na ulici, zachází jinak, než s těmi, kdo ukradnou velké peníze?“ aneb Vládnutí v Čechách a na Moravě

„Nástup politika, který byl obviněn z trestného činu, do funkce premiéra znamená všem srozumitelné nebezpečí pro právní stát. Zatím však veřejnost přechází riziko, které vzniká demokracii, když prezident oznámí, že hodlá držet vládu bez důvěry sněmovny, v případě potřeby celé čtyři roky volebního období.

Trestně stíhaným politikem v čele evropského státu byl v letech 2008–2011 italský politik Silvio Berlusconi. Není však možné mimo Českou republiku najít premiéra, který by řídil zemi bez pověření sněmovnou. Výjimkou jsou úřednické kabinety v Bulharsku, které nastupují na pár týdnů či měsíců po pádu regulérní vlády s úkolem připravit předčasné volby..

Pouze v Česku je možné, že stranický premiér bez důvěry parlamentu může s pověřením prezidenta nastoupit na Úřad vlády a instalovat své lidi na ministerstva. Pokud posléze nedostane od sněmovny důvěru, může vládnout v demisi do té doby, dokud mu to bude prezident trpět. Případně do té doby, než se sněmovna umoudří a důvěru mu na druhý pokus odhlasuje…“ Petr Holub, 6.11.2017, Echo24, celý článek ZDE.

„Nad českou demokracií se stmívá. Z pohledu tuzemských voličů to není pravda, přinejmenším jde o předčasné obavy, zahraniční veřejnost však má přesně takový pocit.

Nejlépe dostupnou ilustrací je vystoupení Andreje Babiše v americké televizi CNN (odkaz na rozhovor CNN níže). „Co nám můžete říct dnes večer, abyste přesvědčil Evropu a víceméně lidi ve vaší zemi, že skutečně ctíte demokracii v České republice?“ ptala se redaktorka. Babiš odpověděl zeširoka. V záplavě slov zmínil, že vyhrál čtvery demokratické volby, považuje Evropu za skvělý projekt a hodlá bojovat za svobodu pohybu. Pak jeho tirádu redaktorka přerušila…“ Petr Holub, 10.11.207,Echo23, celý článek ZDE.

http://edition.cnn.com/videos/world/2017/11/08/intv-amanpour-andrej-babis.cnn/video/playlists/amanpour/


Těšíte se na programové priority babišovy vlády?
Kývnou Piráti na programové ústupky?
Jak minimalizovat riziko? „Kontrola moci a mocných“…
Rozhovor DVTV s pirátem Jakubem Michálkem z 9.11. , aktualizováno 11.11.2017 DOPORUČUJEME ZDE.

 

Související příspěvky