Přirozené větrolamy ze stromů a keřů se vracejí do zemědělské krajiny

Státní podnik Lesy ČR pokračuje na jižní Moravě v obnově větrolamů a zároveň vysazuje nové. Pro letošní rok plánuje výsadbu na 27 hektarech, přičemž na obnovu připadá 16 hektarů. Tyto lesní porosty jsou přínosem především pro zemědělce a chrání půdu v rovinaté krajině před větrnou erozí, která je na jižní Moravě velmi významným erozním činitelem, uvedl ředitel krajské pobočky podniku Dalibor Šafařík.

Větrolamy jsou úzké pásy lesa, které se vysazují do intenzivně zemědělsky obdělávané krajiny. V letech 2007 až 2013 Lesy ČR obnovily na jižní Moravě 60 hektarů a letos toto dílo dokončí. Na projekt přispívá i Evropská unie a letos budou opatření stát 12,5 milionu korun. „Dokončíme obnovu větrolamů v kritickém stavu na 75 hektarech. Budou růst 20 let a dalších 100 let budou sloužit,“ řekl Šafařík. Je vypočítané, že jeden hektar větrolamů dokáže ochránit zemědělskou půdu v hodnotě čtyř milionů korun.

Na jižní Moravě jsou větrolamy vysazené na 1200 hektarech. Nejvíce jich je v tradičních zemědělských oblastech, jako je Dyjsko-svratecký úval a Dolnomoravský úval, což jsou okresy Břeclav, Hodonín a Znojmo. Dřevinná skladba je poměrně pestrá. Hlavním stromem je dub zimní, dále se vysazuje dub letní, třešeň ptačí, javor mléč a babyka, lípa srdčitá a velkolistá, habr, jeřáb a také hrušeň planá a jabloň lesní. Součástí je i pestré keřové patro.

Zdroj: Ekolist duben 2018, ČTK

https://cdn.pixabay.com/photo/2013/07/13/14/07/toucan-162171_960_720.png

Přírodní větrolamy jsou vhodné i pro ochranu zahrady:
„Příliš větrná zahrada je nepříjemná pro nás i pro rostliny. Návětrnou stranu se vyplatí chránit. Zeď je jako větrolam neúčinná – mnohem lepšími strážci klidu jsou odolné stromy a keře…celý článek v iReceptáři.cz ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky