Úvodní stránka 30 DOPORUČUJEME 30 Příroda je neuvěřitelné klubko propojení, vztahů a rozmanitostí. I proto má každé lidské rozhodnutí dopad – pozitivní nebo negativní

Příroda je neuvěřitelné klubko propojení, vztahů a rozmanitostí. I proto má každé lidské rozhodnutí dopad – pozitivní nebo negativní

Začínáme tím, že se učíme o místě, kde žijeme, pak se učíme v tom místě, jdeme tedy ven a poslední krok je, že děláme něco pro to místo – snažíme se soustředit svou aktivitu na to, abychom to své místo zlepšili.

A co by si měli žáci odnést z hodin přírodopisu?

„Myslím, že především touhu poznávat přírodu a být zvědaví.

Měli by mít radost z toho, když mohou sami něco zjistit a pozorovat.

Měli by také rozhodně vědět, jak spolu různé věci v přírodě souvisí, nahlédnout do toho neuvěřitelného klubka propojení, vztahů a rozmanitosti. Tím by pak měli získat pocit, že v přírodě neprobíhá jen nějaká konkurence, ale také spousta navzájem prospěšných vztahů.

A nakonec by si z výuky přírodopisu měli odnést přesvědčení, že oni sami můžou přírodě ve svém okolí pomoct, že mohou úplně jednoduchými a malými kroky zlepšit svou ulici, zahradu nebo třeba nějaké malé místečko vedle školy.

A že vše, co udělají, každé jejich rozhodnutí, má nějaký dopad. Pozitivní či negativní. Ať už jde o svačinu, kterou si vyberou, nebo způsob, jakým se do školy dopraví.

Že mají tedy spoluodpovědnost za svoje okolí.“

Celý rozhovor s Kateřinou Čihákovou učíitelkou přírodopisu na ZŠ Světice ve Středočeském kraji
a finalistkou ceny Global Teacher Prize Czech Republic pro inspirativní učitele,
najdete v EDUzínu, 14. 7. 2023 ZDE.

Přírodopis učí nejraději ve dvouhodinovkách a ideálně venku, a je radši, když žáci vědí, co s hliníkovou plechovkou, než jaký druh vážky patří do které čeledi.

Náhledový obrázek: ilustrační

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Praha připravuje Koncepci pražských trhů. První fáze se zaměří na lokality v historickém centru metropole

Hlavní město se již brzy bude moci opírat o Koncepci pražských trhů, její první fázi zpracuje městská společnost Prague City Tourism. Materiál přinese systémové řešení potřeb města v této oblasti, ...