Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Přehledný svět se nevrátí. Otazníky nad naším životem se sociálními sítěmi

Uplynulá dekáda se nesla ve znamení dominance sociálních sítí. Nejprve Facebook, pak Twitter, Instagram, novější TikTok a menší hráči postupně ovládli svět obsahu, který lidé konzumují. Do různých zákoutí světa to přineslo obrovskou změnu, mnohde větší než samotný nástup internetu…

Veřejný prostor zaplavil obsahový balast, ve kterém se lidé sice přestali orientovat, ale sami pod tlakem sdíleli jeden post za druhým. Firmy, které dříve maximálně tak vydávaly nějaký interní magazín pro zaměstnance a klienty, začaly produkovat content, tedy psát příspěvky, natáčet videa, posléze podcasty. Na scénu přišli influenceři, tedy lidé, co se umí předvádět na sociálních sítích, kteří začali stahovat inzertní peníze firem.

Ráj nastal pro politiky. Zatímco dříve když politik vylezl na veřejnost, musel čelit většinou kritickým dotazům novinářů zastupujícím obyvatelstvo, nyní si prostě zapne kameru a vysílá nebo kontroverzní stanovisko jednoduše napíše na síť typu X a jde se dál…

Myslet si, že sociální sítě zmizí ze světa, by bylo bláhové, natož snít o nějakém návratu do minulosti.
Změna trendu ale asi vážně nastává, otázkou je, co bude dál…?

Celý článek Terezy Zavadilové najdete na iRozhlas 18. 1. 2024:
Unavni obsahem
Náhledový obrázek: ilustrační (pxhere)

 

Související:

Chování lidí na sociálních sítích se mění. Podle výzkumu Masarykovy univerzity v Brně se stávají víc zdrojem zábavy než informací. „Během covidu byl vrchol, pokud jde o sledování zpráv, pak ale přišel pokles. Dokážu si představit, že začali vědomě zprávy vynechávat i pro svůj vlastní klid a duševní pohodu,“ uvádí spoluautorka výzkumu Lucie Čejková.

Premiéra pořadu 19. 1. 2024 na ČRo Plus, k poslechu na MujRozhlas ZDE.

Související příspěvky