Minulý týden aneb listování novinami 5. – 11. 10. 2020

Česko se nepodepsalo pod prohlášení 39 států proti porušování práv v Číně. Zasadil se o to tandem Zeman–Babiš. Podle zdrojů Deníku N zazněl při jednání argument, že Česko nechce se zemí draka žehlit další průšvih ve vzájemných vztazích poté, co musí urovnávat roztržku vyvolanou cestou Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.

Po jedenácti letech končí v čele antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Do Lán dnes prezidentu Zemanovi přivezl svou rezignaci. Za Rafajův konec lobbovali u Zemana premiér Babiš spolu s ministrem vnitra Hamáčkem. Jak informoval Deník N, výzva k Rafajovu odchodu zazněla před časem na jednání protikorupční rady vlády. Důvodem měla být nejen celková nespokojenost, ale i Rafajovy kauzy z poslední doby, které na úřad vrhají špatné světlo. Více v článku Hanky Mazancové.

Česko by v příštích sedmi letech mohlo čerpat přes 40 miliard z fondu, který má sloužit regionům nejvíce postiženým přechodem na zelenou ekonomiku. A Česko má být po Polsku, Německu a Rumunsku čtvrtým největším příjemcem. Dotace jsou určené pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj. Více o zelených zítřcích za evropské peníze v článku Markéty Boubínové.

Před nedávnými krajskými volbami podepsala Mafra, vlastněná svěřenským fondem premiéra Andreje Babiše, smlouvu na vydávání regionálního listu Středočech. Výběrové řízení vyhlásil Středočeský kraj pod vedením hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. A i když Mafra v tendru operovala s cenou 10,6 milionu korun, finální realizace zakázky stojí 17,7 milionu korun bez daně. Což je víc, než kolik měla kterákoliv jiná z firem ve výběrovém řízení. Mafra, která se nyní potýká kvůli pandemii s masivními výpadky příjmů, bude z transakce profitovat dva roky. O „poslední službě pro Babiše“, jak tuto dozajistnou shodu náhod pojmenoval odborník, píše Eliška Hradilková Bártová.

Tak oznamování dobrých zpráv je samozřejmě pro politika něco jako nirvána. Nic nevypadá lépe, než když můžete vylézt před voliče a sdělit jim, že bude lépe, zvýší se důchody, zlepší se počasí a bude se rodit spousta chytrých a zdravých dětí. Špatné zprávy místo Babiše oznamují ministři je článek, který mi potvrdil, že náš pan premiér je prostě chytrý, vykutálený a strategicky uvažující obchodník s popularitou. A když se i expert diví, jak je možné, že komunikace vlády, v jejímž čele stojí takový zdatný píárista, je tak nemožná, můžu se beze studu divit i já.

Jan Tvrdoň, autor textu, ve kterém mne nejvíce pobavila tato slova, jež vypadla z úst premiéra Babiše: „Zkuste už konečně tady schválit ten zahrádkářský zákon. Neřešte stále covid-19. Už jste na tom strávili asi 15 hodin. Jo? Dneska i mladí lidé mají zájem o zahrady. Je plno lidí, kteří si pěstují zeleninu, ovoce, takže to by bylo super, kdybyste to tady konečně schválili. Máte asi 300 zákonů v řadě, tak místo toho, že tady je plno epidemiologů, zkuste tohle,“ prohlásil 17. září, když už všichni soudní, a dokonce i méně soudní obyvatelé české kotliny věděli, že je zle a nebude líp.

Ambiciózní projekty mi byly vždycky sympatické a to, že chce pan plukovník a ministr zdravotnictví Prymula otestovat skoro všechny Čechy, aby věděl, kdo z nás covid-19 prodělal a kdo ne, je prostě… prostě úchvatné. Jak stojí v názvu článku Hany Mazancové, dokonce snad i Těžko uvěřitelné! Alespoň to tak vnímají praktičtí lékaři, se kterými, jak to je v armádě, a někdy i ve vládě obvyklé, velení podobné věci neprobírá, nekonzultuje a nečeká od nich žádné připomínky. Prima, jen pak je třeba za taková rozhodnutí nést zodpovědnost. A stejně jako o rady se o ni s nikým nedělit.

Zdroj: Notes DeníkuN

Česko se vrhlo do ostré fáze boje o 182 miliard, které dostane v rámci balíčku pomoci z Evropské unie. Peníze by podle pokynů z Bruselu měly jít především na digitalizaci státní správy, zelené technologie nebo rychlé investice do evropského zdravotnictví. Česko ale ve svém návrhu Národního plánu obnovy sází na to, že Brusel pokryje také daňové výpadky související s novými opatřeními ministerstva financí. Deník N má dokument k dispozici. Jako první na jeho obsah upozornily Hospodářské noviny. 
Výběr DeníkuN z 9.10.2020

Související – výše citovaný článek v HN z 5.10.2020
Prošli jsme Národní plán obnovy. Miliardy z EU půjdou na železnici i onkologická centra, chybí ale koncepce

 

Svůj YouTube kanál využívá Kancelář prezidenta republiky (nebo spíš prezidentův kancléř s rodinou) různě. Vratislav Mynář na youtubovém účtu Hradu publikuje videa, kde se snaží vyvracet své vlastní kauzy (podle Hradu videa sám platí a nechává vyrobit), jeho žena Alexandra tam zase „zadarmo a ve volném čase“ natáčí rozhovory a reportáže o hradním zákulisí. A k tomu třeba divákům nenápadně na tričku připomene i svou vlastní módní značku Alex by Gianni, ke které patří komerční e-shop (byť část výtěžku z prodeje směřuje na charitu). Protože jde v případě manželů Mynářových o soukromé aktivity, dá se čekat, že Hrad dá prostor na svých platformách i dalším zájemcům. Hlásit se mohou například zde: styksverejnosti@hrad.cz.
Vojtěch Berger, HldacíPes.org, 5.10.2020 ZDE.

Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj by si měly v následujících sedmi letech rozdělit 40 miliard korun z unijních peněz pro uhelné regiony. Takzvaným Fondem spravedlivé transformace chce Evropská unie usnadnit těžebním oblastem přechod na čistší ekonomiku. Vláda Andreje Babiše ale dává přednost čerpání klasických kohezních fondů. Není totiž svázané tolika pravidly.
Česku můžou utéct miliardy z EU pro uhelné regiony. Kvůli neochotě splnit přísnější pravidla, HlídacéPes.org. 9.10.2020

 

To už není jen politický zločin, to je snad jen zločin.

Už v červenci přiznal tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že vláda a její odborníci v létě koronavirus podcenili. V srpnu varovalo nemálo odborníků před druhou vlnou. V září začala křivka nově nakažených nebezpečně stoupat. A teď nám ministr zdravotnictví Roman Prymula říká, že je na dva týdny potřeba kdeco omezit, aby se ta křivka „oploštila“. Takže potřebujeme „dva týdny“ na oploštění. Proč je ale proboha vláda nenařídila dva týdny před volbami? Nebo před měsícem, kdy křivka začala prudce stoupat?

Není jiné vysvětlení než právě volby. Andrej Babiše zkrátka nechtěl ohrozit svůj volební výsledek. A ohrozil tím tisíce lidí. To prostě už není jen politický zločin.

Přeji dobré čtení v našich Názorech.

Jan Kubita, editor HN

 

Zahraniční pohled na Česko: lavina případů, hašteření lékařů a premiér, jenž si vzal zemi jako rukojmí,
včetně souvisejících odkazů na iRozhlas, 10.10.2020.

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky