Pražské stavební předpisy z magistrátní kuchyňky platí od 1.8.2016. Je to dobrá nebo zlá zpráva?

Začínají platit nové pražské stavební předpisy. Mezi hlavní cílé nových „paragrafů“ patří to, aby nově postavené domy v centru Prahy ladily s okolím. Dlouho připravovaná opatření také omezí počet reklamních ploch nebo změní pravidla pro stavbu parkovišť. Někteří architekti i opozice na magistrátu ale nové stavební předpisy kritizují.

Přestože nové předpisy, které měly utáhnout uzdu developerům, neplatí ještě ani celý den, už je jasné, že se budou měnit. Připouští to i náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská ze Strany zelených.

Celý článek z 1.8.2016 na ČRo, včetně článků souvisejících DOPORUČUJEME ZDE.

PROSTĚ to PSP

 

„Od pondělí 1. srpna 2016 jsou v účinnosti Pražské stavební předpisy (PSP). ČKA vítá, že je předpis účinný, a věří ve větší přehlednost povinností a práv projektanta v plánovací praxi. ČKA vítá přijetí předpisu zejména z důvodu ukončení legislativní nejistoty.  Komora dále věří, že nově účinný předpis přispěje ke stabilitě a kvalitě výstavby v hlavním městě. V posledních letech v metropoli platily tři různé předpisy v krátké době za sebou a stavebníci nevěděli, kterými pravidly se mají řídit. Příprava projektů a investic do nemovitostí je dlouhodobá a často vzhledem ke složitým povolovacím projektům trvá roky.

U pražských stavebních předpisů Komora vítá zejména upřesněná pravidla pro umísťování staveb. Předpisy vyžadují, aby každá stavba byla posuzována vzhledem ke svému okolí. Zajišťují to klasické nástroje, jako jsou uliční čára, stavební čára a regulovaná výška budovy, včetně zavedení pravidel pro výškové hladiny. Předpisy se tím vrací k ověřeným a tradičním pravidlům, která byla v naší zemi po druhé světové válce přerušena nadvládou komunistické ideologie. Jedná se o moderní předpis kopírující nepřerušený vývoj úspěšných evropských měst, jako jsou například Vídeň, Berlín, Mnichov, Curych, Amsterdam nebo Kodaň. Pražské „staronové“ předpisy tak dávají velký důraz na kvalitu veřejných prostranství, tedy na to, co je pro obyvatele města společné.

ČKA současně doporučuje důkladnější úpravu celostátních stavebních předpisů, kde by mělo být právo Prahy na vydávání vlastních předpisů ukotveno.“

Česká komora architektů, z Tiskové zprávy ze dne 3.8.2016

PROSTĚ to PSP

 

Odlišný názor zastává Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). “ Podle jejich názoru mohou nová pravidla ohrozit bezpečnost lidí a prospěch z nich budou mít developeři a jiní podnikatelé na úkor veřejnosti…“ celý článek v HN, 27.7.2016, ZDE.

PROSTĚ to PSP

 

Vyjádření opozičního pražského zastupitele Ing. Nouzy (TOP 09) z 6.8.2016 k novým PSP je zveřejněno v Parlamentních listech, což je zdroj, který považujeme za nedůvěryhodný (viz ZDE). Třeba se názor pana Nouzy časem objeví i na lepší adrese, odkud jej rádi převezmeme :-)

PROSTĚ to PSP

 

Podivnou a podezřelou historii „nových“ PSP systematicky mapuje Kverulant.org, DOPORUČUJEME ZDE.

PROSTĚ to PSP

 

PSP se zájmem sledují i Otevřené noviny,
všechny články najdete v rubrice Téma – Pražské stavební předpisy ZDE.

PSP_bilboardy skrt
…kéž by!!!

 

Související příspěvky