„Ve středu 12.10.2016 pokřtila Arnika novou publikaci „30 případů změn Prahy“, která do vzrušené debaty o budoucnosti Prahy a Metropolitním plánu může přinést nový pohled.
Velkým problémem současného územního plánu je totiž obrovské množství nepřehledných změn, které byly často prosazeny za rozporuplných okolností. To vede k tomu, že mnoho plánovaných projektů připomíná spíš duel mezi veřejností a investory, než racionální rozvoj města.
Současně s tím ale vyvstává podstatná otázka: obsahuje návrh Metropolitního plánu dostatečné nástroje, aby podobným změnám do budoucna zabránil?
„Tvůrci svobodomyslného Metroplánu svou práci opírali o argumenty založené na svobodě tvorby a podnikání. Svoboda stavební činnosti ve městě je však vždy nutně ohraničena tím, co již stojí a v čem žijí lidé. Každý zásah by měl navazovat na stávající podobu a vhodně ji rozvíjet či doplňovat. Máme mnoho špatných zkušeností s příliš důrazným prosazováním ekonomických zájmů a v budoucím plánu se s tímto tlakem musí dostatečně počítat. Praha by se měla z minulosti poučit. Příspěvkem k takové lekci je i publikace „30 případů změn Prahy“, říká Michal Křivohlávek z Arniky, specialista na participaci obyvatel v územním plánování.
Ač nyní Praha stojí před zásadní otázkou, kdo práci na Metropolitním plánu dokončí a zda to vůbec bude v jeho silách, není to důvod k zastavení kritické diskuze o návrhu plánu, tak jak jej představili jeho dosavadní tvůrci. Plán by totiž zřejmě se svými nástroji nebyl schopen účinně předcházet opakování zmíněných problémů.
Jedním z nástrojů, které můžou divokým změnám plánu podle tlaků investora zabránit, jsou tzv. regulační plány. Dosavadní tým sliboval vytvoření podrobnějších regulačních plánů, jejich tvorbu ale odmítl zapracovat jako nezbytnou podmínku pro výstavbu…“
Publikace „30 případů změn Prahy“ ke stažení
a celý článek ZDE.
Články, věnované územnímu plánování,
najdete v Otevřených novinách
v rubrice Téma – Územní plán ZDE.