Pozvání SZKT ke vzdělávání o krajině a o dřevinách a zeleni ve městech v červnu 2020

1.) BÍLÉ KARPATY – exkurze

Datum a místo: středa až pátek, 10. – 12. června 2020, CHKO Bílé Karpaty

PROGRAM: Exkurze představí nyní aktuální trend zakládání květnatých luk z pohledu managementu přírodních lučních společenstev v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Konkrétněji: Oslavany, Hustopeče, Národní přírodní rezervace Porážky, Velká nad Veličkou, Zahrady pod Hájem, Starý Hrozenkov, Žítková.

Podrobný program a přihlášení na našich stránkách: https://szkt.cz/workshop/bile-karpaty

 

2.) SORTIMENT LIP A JEJICH POUŽITÍ V ZAHRADNÍ TVORBĚ

Datum a místo: úterý 23. června 2020, Průhonice

Přednášející: Ing. Ondřej Ottomanský, Ph.D.

PROGRAM: Rod Tilia zahrnuje 23 druhů s 14 geografickými poddruhy, od kterých se pěstuje velké množství kultivarů a kříženců. Sbírka lip v Dendrologické zahradě, která čítá přes 100 taxonů, je vhodnou ukázkou toho, že není lípa jako lípa. V rámci semináře se dozvíte, jaké jsou skutečné růstové vlastnosti vysazovaných druhů a kultivarů, které sorty jsou perspektivní a jak jednotlivé lípy od sebe rozpoznat. Seminář proběhne v době kvetení lip, kdy jsou lípy, naše národní stromy, nejkrásnější.

Další informace a přihlášení naleznete na našich stránkách: https://szkt.cz/workshop/sortiment-lip-a-jejich-pouziti-v-zahradni-tvorbe

 

3.) DENDROLOGICKÝ CESTOPIS – 1. část

Datum a místo: čtvrtek 25. června 2020, Praha

Přednášející: Ing. Josef Souček

PROGRAM: První část z cyklu dvou přednášek zabývající se jehličnatými dřevinami světa s důrazem na jejich přirozená stanoviště v přírodě. … od nejmenšího po největší jehličnan světa | od Abies nebrodensis po Pinus squamata.

Přednášky představují ucelený přehled botanických druhů jehličin rozdělený dle jejich geografického výskytu na planetě. Většina představených druhů byla pozorována autorem na svých přirozených stanovištích ve společenstvu dalších dřevin. Kromě vlastního poznání jednotlivých druhů bude podstatná část přednášek věnována právě vybraným přírodním stanovištím, strategiím jednotlivých druhů, jejich celkovému rozšíření a případnému použití v našich podmínkách.

První přednáška bude věnována druhům starého světa (Evropa, Asie, Severní Afrika), druhá část cestopisu pak dřevinám světa nového (Amerika, Austrálie, Nový Zéland). Od Lepidothamnus imeretinus po Sequoia sempervierens. Celý cyklus je založen na vlastním přírodním pozorování a zkušenostech s růstem a vlastnostmi jednotlivých mnohdy u nás i dosti málo známých druhů.

Je možno objednat každou část cyklu jednotlivě nebo dohromady za zvýhodněnou cenu.

Další informace a přihlášení naleznete na našich stránkách: https://szkt.cz/workshop/dendrologicky-cestopis-i-cast

 

4.) VYCHÁZKA S ENTOMOLOGEM (Brno)

Datum a místo: úterý 30. června 2020, Brno

Přednášející: Ing. Petr Martinek, Ph.D.

PROGRAM: Náplní tohoto workshopu bude praktická terénní pochůzka kolem dřevin v parku Lužánky. Workshop bude tvořen rozsáhlým výkladem s praktickými ukázkami determinace hmyzu, který se na dřevinách rostoucích mimo les vyskytuje. Komentovány budou především možné dopady aktivity bezobratlých na fyziologický stav hostitelské dřeviny a také možná managementová opatření pro zabránění dalších škod na dotčených stromových jedincích. Kurz nebude zaměřen pouze na škodlivě působící hmyzí druhy, komentovány budou také obecné zákonitosti výskytu zvláště chráněných druhů hmyzu na dřevinách.

Další informace a přihlášení naleznete na našich stránkách: https://szkt.cz/workshop/prochazka-parkem-s-entomologem-brno-6-2020

Zdroj:

Související příspěvky