1.) STROM PRO ŽIVOT – ŽIVOT PRO STROM XVIII. s podtitulem „Ke kořenům“ – konference
Datum a místo: čtvrtek až pátek, 12. – 13. září 2019, Tábor
„Cílem letošní konference je poskytnout účastníkům alespoň částečně možnost pochopit svět stromů pod zemí. Hlavní tematické bloky konference budou zaměřeny na architekturu kořenového systému; stavbu kořene, vodní režim a látkovou výměnu; půdu jako ekosystém a prokořenitelný prostor v podmínkách městského prostředí. Součástí bude i studentský blok a blok aktualit. V rámci konference bude i prostor pro vzájemné sdílení zkušeností v otevřených diskusích k tématům Zálivka vzrostlých stromů a Risk management ve stromolezení. Nedílnou součástí budou i praktické workshopy, jako například Projekty ochrany dřevin při stavební činnosti, kde se účastníci na několika modelových situacích a ukázkách vypracovaných projektů naučí, jaké náležitosti by měl takový projekt mít, na co dát pozor a co neopomenout.“
Šárka Weberová, garantka konference
Program, podrobnější anotaci a možnost přihlášení naleznete na našich stránkách:
http://www.szkt.cz/akce-szkt-clanky/strom-pro-zivot-zivot-pro-strom-xviii.-ke-korenum.html
2.) PROVOZNĚ NEBEZPEČNÉ DŘEVOKAZNÉ HOUBY – seminář
Datum a místo: čtvrtek, 19. září 2019, Praha
Lektor: Ing. Jiří Rozsypálek, soudní znalec v oblasti posuzování dřevin
Obsah: Kurz bude rozdělen do tří částí. V první části budou představeny základní postupy a pomůcky pro provádění fytopatologického průzkumu v arboristické praxi (dotace cca 1 hodiny). Ve druhé části budou účastníci seznámeni se základy stresové ekologie dřevin a fyziologií a biologií dřevních hub. Na příkladech bude vysvětlena výživa, pronikání infekce a ekologie dřevních hub (dotace cca 2 hodiny). V poslední části budou jednotlivě probírány nejdůležitější druhy dřevních hub s významným vlivem na provozní bezpečnost a zdravotní stav stromů ve městském prostředí (dotace cca 2 hodiny). Účastníci kurzu získají informace jak v praxi bezpečně poznat jednotlivé druhy provozně nebezpečných dřevních hub, jaké ohrožení vyplývá z přítomnosti konkrétní houby na daném hostiteli a jaká opatření bude třeba provést pro zajištění provozní bezpečnosti hostitelské dřeviny. Účastníci kurzu získají informace jak v praxi bezpečně poznat jednotlivé druhy provozně nebezpečných dřevních hub, jaké ohrožení vyplývá z přítomnosti konkrétní houby na daném hostiteli a jaká opatření bude třeba provést pro zajištění provozní bezpečnosti hostitelské dřeviny.
Více informací a přihlášení na našich stránkách:
http://www.szkt.cz/akce-szkt-clanky/provozne-nebezpecne-drevokazne-houby-2019.html
3.) KRAJINA A KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA V ČECHÁCH – exkurze
Datum a místo: středa až pátek, 18. – 20. září 2019, východní Čechy
Obsah: Připravili jsme rozmanitý koktejl realizací krajinářské architektury z nedávné doby – zahradu MŠ v Lysé nad Labem, City Park v Benátkách nad Jizerou, Staroměstské náměstí v Mladé Boleslavi, zámecký park v Jičíně, Kuks, soukromou krajinnou zahradu v Rábech, parky v Pardubicích, klášterní zahradu v Chrudimi a celý den v Litomyšli. V Litomyšli si kromě prohlídky zámeckého parku, klášterních zahrad a úprav kolem říčky Loučná bude povídat i o Architektonickém manuálu, který je v českém prostředí poměrně unikátní. Večer pro nás ve školkách Litomyšl připraví táborák a představí nám svoji vizi dalšího rozvoje. Také navštívíme Přírodní rezervaci Milovice, kde se seznámíme s údržbou krajiny pomocí velkých kopytníků, ale i s netradiční podporou návratu ohrožených druhů rostlin a hmyzu pomocí vojenské techniky. Jednotlivými zastávkami na naší cestě nás provedou architekti, zástupci úřadů i realizátoři, kteří se s námi podělí o zkušenosti z projektu. Provázet bude například Aleš Steiner, Tomáš Jiránek, Terra Florida, Ateliér Sendler, AP atelier, Přemysl Krejčiřík, Jan Šépka …
Více informací a přihlášení na našich stránkách:
http://www.szkt.cz/akce-szkt-clanky/krajina-a-krajinarska-architektura-v-cechach-2019.html
4.) HMYZ VÝZNAMNĚ OMEZUJÍCÍ DŮLEŽITÉ FUNKCE NELESNÍ DŘEVITÉ VEGETACE
Datum a místo: úterý, 24. září 2019, Praha
Lektor: Ing. Petr Martinek, Ph.D.
Obsah: Seminář bude zaměřen především na bezobratlé organismy, které aktuálně významně ohrožují existenci sídelní zeleně či do budoucna budou zásadně omezovat funkce dřevin v nelesním prostředí. Seminář bude orientován nejen na druhy hmyzu, které jsou ve střední Evropě původní, ale pozornost bude také věnována druhům nepůvodním se zásadním potenciálem dřeviny v podmínkách ČR poškozovat.
Více informací a přihlášení na našich stránkách:
http://www.szkt.cz/akce-szkt-clanky/hmyz-vyznamne-omezujici-dulezite-funkce-nelesni-drevinne-vegetace-2019.html
Zdroj: