Pojďme společně probrat témata, která trápí obyvatele Prahy.
O víkendu 12.-14.11. se v žižkovském Prostoru 39 zaměříme se na nedostupné bydlení, novou výstavbu, gentrifikaci či stav životního prostředí.
Chceme mluvit o tom jak změnit Prahu, aby sloužila lidem a jejich potřebám.
Tímto víkendem volně navazujeme na loňský ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou, který byl inspirován stejnojmennou výzvou, a také na festival Vzpurná Praha. Pod výzvu čítající osm bodů na zlepšení kvality života v Praze se loni podepsalo téměř 40 spolků a organizací. Druhý ročník připravujeme ve spolupráci s platformou Paměť města a spolkem AutoMat.
Program podrobně:
Pátek 12.11.
18:30 Promítání
Dokument Tohle město není pro chudý ukazuje, jak proces gentrifikace v praxi dopadá na životy konkrétních lidí. Film přináší zneklidňující pohled na diskriminaci, které v “nejbělejším” americkém městě Portlandu bydlení čelí převážně afroamerická populace. Projekce je součástí podzimní přehlídky filmů o urbanismu s názvem Městem, kterou pořádá Spolek Automat.
20:00 Diskuze
V diskuzi následující po filmu Tohle město není pro chudý se budeme věnovat globální krizi bydlení, která uvrhla miliony lidí po celém světě na pokraj bytové nouze. O příčinách a důsledcích této krize se debatuje už řadu let, v praxi se ale městům s jejími dopady – spekulacemi, gentrifikací či vymísťováním obyvatel – daří jen velmi těžko bojovat a samotní občané často propadají skepsi. Praha v tomto ohledu nepředstavuje výjimku. Jak se jevy a tendence spojené s krizí bydlení v posledních letech vyvíjely? Existují nějaká funkční řešení, jak vrátit město zpět jeho obyvatelům? Alespoň dílčí odpovědi se pokusí nastínit sociální geografka Michaela Pixová a sociolog bydlení Tomáš Hoření Samec.
Sobota 13.11.
14:00 Přednáška: Zelený urbanismus (Petr Klápště)
Urbanismus a klima (a lidé a ekonomika) Jak změna klimatu může proměnit města, když nebudeme nic dělat? Jaké to může mít sociální a ekonomické dopady Co z toho je alespoň s části řešitelné z pozice města? Řešení budou ilustrována na příkladech z ČR a zejména z dalších evropských států.
16:00 Workshop: Jaká je naše ideální čtvrť?
Všichni sníme o ideálním životě v ideálním sousedství a dobré město má být pro všechny. Jak vypadá ideální sousedství Prahy? Co se tam děje a kdo tam tráví čas? Jaká místa a budovy se tam nacházejí? Jaká je naše ideální čtvrť? Vystupte na krátký moment z každodennosti svého sousedství. Nápadů na zlepšení máte určitě dost. Zkuste na chvíli volně přemýšlet, přineste své nápady a potřeby a poznejte nápady a potřeby ostatních. Získejte tipy na to, jak svou současnou čtvrť reálně změnit. Zapojte se do společné tvorby letošního Manifestu sousedské a udržitelné Prahy. Workshop povedou architektky a architekti ze
Spolka a
Architekti bez hranic. Abychom mohli workshop co nejlépe připravit, zaregistrujte se prosím zde:
https://podporovatel.arnika.org/lnkvcds/24800749/2d25
19:30 Křest publikace Divočina, peníze, beton
Brownfield Rohanského ostrova na karlínském břehu Vltavy patří k největším a nejklíčovějším transformačním územím v Praze. Již mnoho let je ve vlastnictví jediného developera – Sekyra Group – který před časem zahájil výstavbu první etapy plánovaného projektu Rohan City. Vzniknout zde mají tisíce bytů a kanceláří. Publikace, kterou vydává Arnika pod vedením editorky Lenky Kužvartové, si klade za cíl projekt z různých pohledů kriticky zhodnotit. Spíše než samotný projekt kolektiv autorů zajímají obecnější otázky současného rozvoje měst, které Rohan City v řadě ohledů manifestuje, a je tak možné je názorně ukázat na konkrétním příkladě. V rámci křtu tištěné publikace vystoupí její autoři a autorky a shrnou svá základní zjištění.
20:30 Koncert
Nový akustický projekt čerpá ze zimní lockdownové atmosféry, která hledá inspiraci v neofolkových vodách i v odstínech českého country. Městská témata se v textech střídají s intimními pocitovými výpověďmi, které doplňuje místy minimalistická, jindy klasicky písničkářská kytara.
Neděle 14.11.
14:00 Procházka po NNŽ a procházka Žižkovem k Prostoru 39
Projděte se Žižkovem budoucnosti. Na území Nákladového nádraží je plánovaná nová čtvrť pro 15 000 lidí, v součtu s dalšími projekty v okolí má na Žižkov přibýt 23 000 nových obyvatel. Jaká čtvrť to bude? Kdo a jak rozhoduje o rozvoji Žižkova? Jak na Žižkov dopadají globální trendy jako je Airbnb a nákup investičních bytů? Dozvíte se v terénu s architekty Annou Vinklárkovou z organizace Arnika a Jakubem Nakládalem z platformy Paměť města.
16:30 Reflexe procházky a diskuze
19:00 A2larm Bulvár Live k Nákladovému nádraží Žižkov
Živé nahrávání speciálního vydání podcastu Bulvár, které je součástí projektu Města budoucnosti zaměřeného na plánované nové pražské čtvrti. Zaměříme se jak jinak než na nově vznikající čtvrť kolem Nákladového nádraží Žižkov.
Second hand obchůdek od
Přestupní stanice, v sobotu od 14:00 do 19:00 si budete moct nechat potisknout tričko motivem letošní festivalové grafiky- oblečení si doneste vlastní, zakupte ve stánku Přestupní stanice či již hotové u stánku
Roleta39.
Zajištěny budou také veganské večeře a zásoba pochutin ve vitríně.
Na místě bude také hlídaný dětský koutek.
Z důvodu zhoršující se pandemické situace se budeme řídit
aktuálními nařízeními v souvislosti s onemocněním Covid-19 a prosíme vás o jejich zodpovědné dodržování.
Zdroj: Arnika, kampaň Praha – město pro život
Zita Kazdová
MUDr. Zita Kazdová
dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog
Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!