Úvodní stránka 30 ZPRÁVY 30 Dobré zprávy 30 Pokud by lidi viděli zvířata, zmrzačená a zabitá kvůli dělbuchům a ohňostrojům, zábava by jim zhořkla. Billa stahuje pyrotechniku z nabídky

Pokud by lidi viděli zvířata, zmrzačená a zabitá kvůli dělbuchům a ohňostrojům, zábava by jim zhořkla. Billa stahuje pyrotechniku z nabídky

Řetězec Billa letos poprvé vyřadil z předvánočního prodeje veškerou zábavní pyrotechniku. Rozhodnutí firma oznámila na Světový den zvířat, který je 4. října. Z nabídky zmizelo 21 druhů nejrůznější pyrotechniky. Například ohňostroje, vulkány, římské svíce, bouchací kuličky, ale také prskavky.

Ochránci zvířat proti pyrotechnice vystupují dlouhodobě, protože výbuchy, jedovaté zplodiny a světelné efekty zejména v období vánočních svátků a silvestra stresují zvířata. Některé případy končí jejich poraněním nebo smrtí. Domácí mazlíčky má v Česku každá druhá domácnosti, ale traumatizující chvíle během pár minut oslav prožívá také divoká zvěř.

„Pokud by všem byly detailně známy důsledky této ‚zábavy‘, věřím, že už nyní by více než polovina s ohňostroji ihned přestala,“ uvažuje. Kvůli pyrotechnice nejčastěji hyne divoké ptactvo. Domácí zvířata během novoročních oslav trpí panikou, strachem a psychickým traumatem, v horších případech různými druhy poranění.

Důsledkem neopatrné manipulace s pyrotechnikou se poraní stovky zvířat ročně. Pečují o ně záchranné stanice, na jejichž provoz přispívá také Billa. Provoz stanic ročně vyjde na 70 milionů korun.

Článek Filipa Horáčka ze 4. 10. 2022 v plném znění
najdete na Seznam Zprávy.cz ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Předchozí k tématu v ON:

Zraňujeme a trápíme zvířata pro svou novoroční zábavu. Na záchranu a ošetření obětí ale peníze nedáváme

 


Sledujte související články pod štítkem NE! petardám a ohňostrojům

v Otevřených novinách.

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

rozpočet

Schodek 300 miliard si náš stát nemůže dlouhodobě dovolit a my to vršíme už několik let za sebou

Odpovědný rozpočet – tvrdí vláda. Sliby chyby – kritizuje opozice. Jak je to ve skutečnosti? Co si představit pod schodkem 295 miliard korun? Nemá se víc šetřit? Anebo naopak rozdávat? ...