Orientační systém na Vltavské, veřejné šatní skříně, iglú pro bezdomovce… Architekti bez hranic v sociálních službách

Jak může architektonická praxe pomáhat při řešení sociálních otázek a kultivaci veřejného prostoru? Jak vypadá mezioborová spolupráce v pojetí organizace Architekti bez hranic a co jí může přinést zapojení do mezinárodní sítě? Povídali jsme si se zakládajícími členy spolku, architekty Karolínou Kripnerovou a Vojtěchem Sigmundem.

„Architekti bez hranic je nezisková organizace, která sdružuje architekty a designéry se zájmem o veřejný prostor. Cílem organizace je iniciovat a spolupodílet se na projektech pro znevýhodněné lidi, kultivovat veřejný prostor a posilovat mezilidské vztahy,“ uvádí se na vašich webových stránkách. Co bylo impulsem ke vzniku spolku?

Karolína Kripnerová (KK): Působíme už od roku 2015, kdy jsme začali v Praze pořádat sousedskou slavnost Zažít město jinak v podchodech u stanice Vltavská. Od roku 2017 jsme oficiálně zapsáni jako spolek.

Vojtěch Sigmund (VS): Cítil jsem potřebu věnovat se sociálním otázkám v architektuře už ve škole. Studoval jsem dva roky ve Francii, kde jsme k těmto tématům byli vedeni. Následně jsem si zvolil jako téma diplomního projektu bydlení pro lidi bez domova. Po skončení školy jsem měl tendence iniciovat podobně laděné projekty, ale zjistil jsem, že když je člověk sám, tak toho příliš nezmůže. Kontaktoval jsem proto další stejně smýšlející lidi. S Karolínou jsme se potkali na přednášce, kterou organizovala….

Rozhovor doporučujeme ZDE.
Zdroj: Kreativní Česko
Náhledový obrázek: ilustrační

Architekti bez hranic
@architektibezhranic
http://www.architektibezhranic.eu/

Související příspěvky