OBRAZEM: Tip na výlet na kole – díl 56: Náchodskem podél válečných pevností

Přátelé cykloturistiky a přírody!
Ve čtvrtek 11. 5. jsme se s Lukym vydali na delší jednodenní výlet k Orlickým Horám.

Přijměte tento 56. cyklotip jako námět pro vaše vlastní výlety na kole.

Rychlík Praha – Trutnov nás i s koly po více než dvou a půl hodinách jízdy dopravil do stanice Starkoč, nedaleko od Náchoda. Ten byl vlastním výchozím bodem na řece Metuji na 350 metrech nadmořské výšky.

Odtud jsme se s hlasitým funěním a intensivním pocením po červené turistické „vyšplhali“ na 600 m na planinu nad městem, kde se nacházejí velké pohraniční pevnosti z první republiky. Táhnou se mnoho kilometrů podél hranice. Rozhodli jsme se pár kilometrů tohoto opevněného pásma projet a bunkry na zvolené štrece nafotit. Začali jsme s velkou pevností Dobrošov a podél dalších bunkrů sestupovali do města dolů k Metuji. Pak jsme sledovali Cestu Aloise Jiráska do Hronova a cestou žasli nad množstvím a velikostí bunkrů, jichž tam bylo habaděj. Jirásek blahé paměti asi netušil, jak mu první republika jeho oblíbenou vycházkovou cestu „vybetonuje“.

Zde si dovolím malou „vojensko-strategickou“ úvahu. Osobně považuji výstavbu pevností za osudovou chybu první republiky. Tehdejší Československo se – podobně jako předválečná Francie – připravovalo nikoli na druhou, ale na první válku. Stavět Maginotovu Linii ve Francii nebo pohraniční pevnosti u nás bylo zcela mylné. V době dalekonosných velkorážních děl – a především bombardérů – byly pevnosti strategicky bezvýznamné. Měla se budovat silná mobilní armáda.

Ale zpět k výletu. Z Hronova ležícího na 375 metrech jsme zase šplhali na 600 m na Jírovu Horu. Odtud bylo možno jet víceméně po „lehce zvlněné vrstevnici“ směrem na Trutnov. Tam jsme ale nedojeli. Poslední rychlík do Prahy nám jel v 19.05 ze Rtyně v Podkrkonoší, a tak naše „bunkrová fotodokumentace“ skončila právě tam. Já sám za sebe jsem toho za ten – jinak nádherný den – měl tak akorát.

Rudolf


MUDr. Rudolf Zemek
cyklovyletypraha@seznam.cz
mobil: 702 183 101

Fotky jsou na:
http://50plus.rajce.idnes.cz/Nachodske_pohranicni_bunkry_na_kole_11.5.2017/

Související příspěvky