Obnovitelné zdroje energie. Pro stát jako babišovu firmu: sci-fi

V posledních měsících se globální změna klimatu stala daleko více diskutovaným tématem, než tomu bylo v předchozích letech. Jsme tomu rádi a středoškolákům, kteří se o to zasloužili, se patří poděkovat. Jak už to u hojně diskutovaných témat bývá, objevují se vstupy do debaty, které nabízejí jednoduché řešení problému za cenu, že problém popíšou nesprávně. Tak je tomu v případě vyjádření předsedy vlády Andreje Babiše o tom, že Česká republika plní Pařížskou dohodu.

Ve skutečnosti plní Česká republika svoje cíle, které ovšem k naplnění Pařížské dohody zdaleka nestačí. Pro pořádek – cílem Pařížské dohody je zabránění oteplení o více než 2 stupně Celsia (v optimálním případě o 1,5 stupně) oproti předindustriální éře. Pro země OECD včetně České republiky by to znamenalo ukončit spalování uhlí do roku 2031. K tomuto cíli ovšem Česká republika zatím zdaleka nesměřuje.

Asi nejkřiklavějším příkladem nedostatečných kroků České republiky směrem k omezování emisí skleníkových plynů, je přístup k rozvoji obnovitelných zdrojů. Právě obnovitelné zdroje představují v časovém horizontu do roku 2030 jedinou nízkoemisní alternativu k výrobě elektřiny a tepla z fosilních paliv. V České republice se jejich rozvoj prakticky zastavil na konci roku 2013. Novelu klíčového zákona o podporovaných zdrojích energie chystá ministerstvo průmyslu již více než dva roky, ale vláda ji dosud neprojednala. Teprve v reakci na připomínky Evropské komise upravila Česká republika svůj klimaticko-energetický plán tak, aby ve výrobě obnovitelné elektřiny došlo vůbec ke znatelnému posunu.

Pro úspěšnost české klimatické politiky budou v příštích letech rozhodující dvě měřítka: počet odstavených bloků v uhelných elektrárnách a množství nainstalovaných obnovitelných zdrojů. Až bude uhelných bloků znatelně ubývat a obnovitelných zdrojů viditelně přibývat, tak se teprve můžeme pochlubit, že pro klima makáme.

Podrobnosti o situaci na různých kolbištích, kde se rozhoduje o budoucnosti energetické transformace, najdete ve článcích ZDE.

Zdroj: Hnutí DUHA – Chytrá energie
Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky